Ministerial role

First Lord of the Treasury

Responsibilities

The First Lord of the Treasury is one of the Lords Commissioners of the Treasury. This role is usually held by the Prime Minister.

Since the 17th century, the Lords Commissioners of the Treasury have collectively carried out duties that were previously held by the Lord High Treasurer (head of Her Majesty’s Treasury).

The Lords Commissioners of the Treasury also include:

10 Downing Street is the official residence of the First Lord of the Treasury, and not of the Prime Minister.

Current role holder: The Rt Hon Theresa May MP

Theresa May became Prime Minister on 13 July 2016. Theresa served as Home Secretary from May 2010 until July 2016. She was elected Conservative MP for Maidenhead in May 1997.

Education

Theresa had a varied education, spanning both the state and private sectors and attending both grammar school and comprehensive school. She studied geography at St Hugh’s College, Oxford University.

Political career

Theresa has been involved in politics at all levels for many years, beginning by stuffing envelopes at her local Conservative association before going on to be a councillor in the London borough of Merton from 1986 to 1994. During her time at Merton, Theresa was Chair of Education from 1988 to 1990 and Deputy Group Leader and Housing Spokesperson from 1992 to 1994.

Theresa was elected MP for Maidenhead in May 1997, after which she held several shadow positions, including:

  • Shadow Secretary of State for Education and Employment 1999 to 2001
  • Shadow Secretary of State for Transport, Local Government and the Regions 2001 to 2002
  • Shadow Secretary of State for the Family 2004 to 2005
  • Shadow Secretary of State for Culture, Media and Sport 2005
  • Shadow Leader of the House of Commons 2005 to 2009
  • Parliamentary Under Secretary of State for Women and Equalities 2010 to 2012

Theresa served as Home Secretary from May 2010 until July 2016.

Career outside politics

After starting her career at the Bank of England, Theresa went on to the Association for Payment Clearing Services, firstly as Head of the European affairs unit from 1989 to 1996 and then as Senior Adviser on international affairs from 1996 to 1997.

Previous holders of this role

  1. The Rt Hon David Cameron MP

    • 2010 to 2016

Announcements

Get updates to this list email feed

Copy and paste this URL in to your feed reader

  1. PM press conference with Italian Prime Minister Gentiloni: 9 February 2017

    • Speech
  2. David Cameron and Tony Abbott joint press conference

    • Speech
  3. Remembrance Sunday 2014: David Cameron's message

    • News story
  4. Guru Nanak Gurpurab 2014: David Cameron's message

    • News story
  5. PM meeting with the Emir of Qatar: October 2014

    • News story
  6. Diwali 2014: David Cameron's message

    • News story
  7. New funding and powers to tackle abuse in the charity sector

    • Press release
  8. Diwali 2014: David Cameron's reception speech

    • Speech
  9. Ebola virus: PM calls on European Council for action

    • Press release
  10. COBR meeting on Ebola: 16 October 2014

    • Press release