Ministerial role

Parliamentary Under Secretary of State and Minister for International Security Strategy

Responsibilities

The minister is responsible for international defence engagement, defence export campaigns outside the Gulf, Defence Infrastructure Organisation, including delivery of the basing strategy, and Scotland.

Priority areas:

  • Defence Engagement Strategy
  • defence infrastructure and delivery of the basing strategy
  • Scotland

Other responsibilities include:

  • defence export campaigns outside the Gulf
  • NATO transformation and reform
  • EU relations
  • counter-proliferation, arms control and disarmament
  • information management
  • Strategic Defence and Security Review (SDSR) preparation
  • asset disposal, including PEX(A) lead

Also: Prime Minister’s Special Representative for centenary commemoration of World War 1.

Previous holders of this role

  1. Dr Andrew Murrison MP

    • 2012 to 2014
  2. Gerald Howarth MP

    • 2010 to 2012

Announcements

Get updates to this list email feed

Copy and paste this URL in to your feed reader

  1. Future plans for Dalgety Bay

    • 11 July 2014
    • News story
  2. MOD identifies future strategic trends

    • 1 July 2014
    • News story
  3. UK increases military support in Bosnia

    • 9 June 2014
    • News story
  4. Armed forces training gets £250 million boost

    • 9 June 2014
    • News story
  5. Disused tube station sells for £53 million

    • 3 March 2014
    • News story
  6. Work begins on defence training college

    • 14 February 2014
    • News story
  7. Defence minister visits cadets in Scotland

    • 31 January 2014
    • News story
  8. HMS Richmond hosts Anglo-Colombian conference

    • 27 January 2014
    • News story
  9. Smarter and greener defence

    • 2 May 2012
    • Speech
  10. Putrajaya forum

    • 17 April 2012
    • Speech