Minister of State for the Middle East at the Foreign & Commonwealth Office and Minister of State for International Development

Dr Andrew Murrison

Biography

Dr Andrew Murrison MP was appointed as a Minister of State at the Foreign and Commonwealth Office and the Department for International Development on 9 May 2019. He is the Conservative MP for South West Wiltshire.

Education

Andrew studied medicine at Bristol and public health at Hughes Hall, Cambridge.

Political career

Andrew was elected MP for Westbury in June 2001 and for South West Wiltshire in May 2010.

In November 2003 he was appointed to the Conservative front bench as a health spokesman, transferring in July 2007 to defence. In May 2010 Andrew became Parliamentary Private Secretary to Secretary of State for Health and was asked by the Prime Minister to review and make recommendations on health care for members of the services community. The principal recommendations in the subsequent reports, ‘Fighting Fit’ and ‘A Better Deal for Military Amputees’, are being rolled out by the government.

In November 2011 Prime Minister David Cameron appointed him as his special representative for the centenary commemoration of the First World War.

Andrew previously served as Parliamentary Under Secretary of State at the Ministry of Defence and Minister for International Security Strategy from September 2012 until July 2014. He then served as Parliamentary Under Secretary of State at the Northern Ireland Office from July 2014 to March 2015.

Career outside politics

Andrew served for 18 years as a medical officer in the Royal Navy, leaving in October 2000 as a Surgeon Commander. In 2003 he was recalled to serve in Iraq.

Personal life

Andrew and his wife live near Warminster. They have 5 daughters.

Minister of State for the Middle East at the Foreign & Commonwealth Office

Responsibilities include:

  • Middle East and North Africa
  • estates and security
  • stabilisation (including Stabilisation Unit)

Minister of State for International Development

Ministerial portfolio responsibilities for DFID:

  • Middle East and North Africa*
  • Conflict, humanitarian, and security (CHASE)
  • Human Development (Global Health Security, WATSAN, NTDs)
  • Global Funds Department
  • Cross Government Fund (CSSF)

*The joint ministerial lead is applicable by geographic area only.

Previous roles in government

  1. Minister of State for Northern Ireland

    • 2014 to 2015
  2. Parliamentary Under Secretary of State and Minister for International Security Strategy

    • 2012 to 2014

Announcements

  1. Duke of Gloucester visits Northern Ireland
  2. First World War & Decade of Centenaries commemorations - Update
  3. Dr Murrison address to WW1 ancestors' memories event
  4. Future plans for Dalgety Bay
  5. MOD identifies future strategic trends
  6. UK increases military support in Bosnia
  7. Armed forces training gets £250 million boost
  8. Disused tube station sells for £53 million
  9. Work begins on defence training college
  10. Defence minister visits cadets in Scotland