Ministerial role

Secretary of State for the Home Department

Organisations: Home Office
Current role holder: The Rt Hon Suella Braverman KC MP

Responsibilities

The Secretary of State has overall responsibility for all Home Office business, including:

  • overarching responsibility for the departmental portfolio and oversight of the ministerial team
  • Cabinet
  • National Security Council (NSC)
  • public appointments
  • oversight of the Security Service
  • overall responsibility for the Home Office response to COVID-19 including health measures at the border and police powers to enforce lockdown

Current role holder

The Rt Hon Suella Braverman KC MP

Suella Braverman was appointed Secretary of State for the Home Department on 25 October 2022. She previously held the same role between 6 September 2022 and 19 October 2022.

She was Attorney General between 13 February 2020 and 6 September 2022.

She also served as Parliamentary Under Secretary of State at the Department for Exiting the European Union from January to November 2018.

Suella was elected as the Conservative MP for Fareham in May 2015.

Education

Suella was educated at Heathfield School in London and went on to study Law at Queens’ College, Cambridge. She gained a Masters in Law from the University of Paris 1, Pantheon-Sorbonne and qualified as a New York Attorney.

Career

Called to the Bar in 2005, Suella specialised in public law and judicial review. From 2010-2015 she was on the Attorney General’s Panel of Treasury Counsel. She has defended the Home Office in immigration cases, the Parole Board in challenges by prisoners and the Ministry of Defence in matters relating to injuries sustained in battle.

More about this person

Previous holders of this role

  1. The Rt Hon Grant Shapps MP

    2022 to 2022

  2. The Rt Hon Suella Braverman KC MP

    2022 to 2022

  3. The Rt Hon Priti Patel MP

    2019 to 2022

  4. The Rt Hon Sajid Javid MP

    2018 to 2019

  5. The Rt Hon Amber Rudd

    2016 to 2018

  6. The Rt Hon Theresa May MP

    2010 to 2016