Ministerial role

Parliamentary Under Secretary of State for Transport

Responsibilities

This is not a current government role

The minister is responsible for:

  • strategic roads and the Highways Agency
  • motoring agencies
  • road safety and standards
  • freight and logistics – including lorry road user charging
  • maritime and dangerous goods (including the Maritime and Coastguard Agency)
  • London
  • Crossrail
  • better regulation

Previous holders of this role

  1. Stephen Hammond MP

    • 2012 to 2013
  2. The Rt Hon Mike Penning MP

    • 2010 to 2012

Announcements

Get updates to this list email feed

Copy and paste this URL in to your feed reader

  1. New traffic commissioners to be recruited

    • 14 October 2012
    • Press release
  2. Red Ensign flies for Merchant Navy Day

    • 3 September 2012
    • Press release
  3. Alan Cook reappointed non-executive chairman of Highways Agency

    • 26 July 2012
    • Press release
  4. Vehicle Identity Check (VIC) scheme

    • 17 July 2012
    • Statement to Parliament
  5. Driver and Vehicle Licensing Agency (DVLA)

    • 17 July 2012
    • Statement to Parliament
  6. Driver and Vehicle Licensing Agency (DVLA)

    • 14 July 2012
    • Statement to Parliament
  7. Local authorities given further support to make roads safer

    • 13 July 2012
    • Press release
  8. Taking testing to the customer

    • 10 July 2012
    • Statement to Parliament
  9. Driving tests brought closer to home with partnership deal

    • 10 July 2012
    • Press release
  10. DVLA services to be transformed to benefit motorists

    • 4 July 2012
    • Press release