Ministerial role

Minister for the Cabinet Office

Current role holder: The Rt Hon Steve Barclay MP

Responsibilities

The Minister for the Cabinet Office is in overall charge of and responsible for the policy and work of the department, and attends Cabinet.

Responsibilities include:

  • oversight of all Cabinet Office policy and appointments
  • oversight of transition period activity and our future relations with the EU
  • oversight of constitutional policy and enhancement, defending democracy and electoral law,
  • devolution issues and strengthening the Union
  • leading cross-government and public sector transformation and efficiency
  • oversight of cross-government work on veterans’ issues
  • oversight of Cabinet Office responsibilities on National Security and resilience, and the Civil Contingencies Secretariat, including COVID-19
  • supporting the coordination of the cross-government and the devolution aspects of the response to COVID-19

Current role holder

The Rt Hon Steve Barclay MP

Steve Barclay was appointed Chancellor of the Duchy of Lancaster and Minister for the Cabinet Office on 15 September 2021.

He was previously Chief Secretary to the Treasury from 13 February 2020 to 15 September 2021 and Secretary of State for Exiting the European Union from 16 November 2018 to 31 January 2020 and Minister of State for the Department of Health and Social Care from January to November 2018. Steve was also Economic Secretary to the Treasury from June 2017 to January 2018.

He served as a Government Whip (Lord Commissioner of HM Treasury) from July 2016 to June 2017. He was elected Conservative MP for North East Cambridgeshire in May 2010.

Education

Steve was educated at King Edward VII School in Lytham St. Annes Lancashire before reading history at Peterhouse, Cambridge. He later studied law at the College of Law, Chester.

Political career

From 2010 to 2014 Steve served on the Public Accounts Committee which scrutinises government spending. Steve served as Assistant Government Whip from May 2015 until July 2016.

Career outside politics

Steve qualified as a solicitor in 1998. He worked as an insurance company lawyer for Axa Insurance, as a regulator for the Financial Services Authority, and as Director of Regulatory Affairs and then Head of Anti-Money Laundering and Sanctions at Barclays Retail Bank.

Personal life

Steve is married and has 2 children.

More about this person

Previous holders of this role

  1. The Rt Hon Michael Gove MP

    2020 to 2021

  2. The Rt Hon Oliver Dowden CBE MP

    2019 to 2020

  3. The Rt Hon David Lidington CBE

    2018 to 2019

  4. The Rt Hon Damian Green MP

    2017 to 2017

  5. The Rt Hon Ben Gummer

    2016 to 2017

  6. The Rt Hon Matt Hancock MP

    2015 to 2016

  7. The Rt Hon Lord Maude of Horsham

    2010 to 2015