The Rt Hon Damian Green MP

Biography

Damian Green was appointed First Secretary of State and Minister for the Cabinet Office on 11 June 2017. He was elected Conservative MP for Ashford in 1997.

Education

Damian was educated at Reading School and Balliol College, Oxford. He was President of the Oxford Union in 1977.

Career

From 1978 to 1992 he worked for the BBC and The Times, as well as Channel 4, where he was a producer and presenter specialising in business programmes. In 1992 he joined John Major’s policy unit, where he worked for 2 years.

Political career

Damian held a number of positions in the Shadow Cabinet, including Shadow Secretary of State for Education and Skills from 2001 to 2003, Shadow Secretary of State for Transport between 2003 and 2004 and Shadow Minister for Immigration from 2005 to 2010. He served as Minister for Policing, Criminal Justice and Victims (jointly with the Home Office) from September 2012 to July 2014.

He was Minister of State for Immigration from May 2010 to September 2012 and Secretary of State for Work and Pensions from July 2016 to June 2017.

Previous roles in government

Announcements