Ministerial role

Paymaster General

Organisations: Cabinet Office
Current role holder: The Rt Hon Edward Argar MP

Responsibilities

Responsibilities include:

  • supporting the Chancellor of the Duchy of Lancaster on Cabinet Office responsibilities for National Security and resilience
  • supporting the Chancellor of the Duchy of Lancaster on COVID-19
  • supporting Cabinet Office primary legislation in the Commons and the Cabinet Office secondary legislation programme
  • Government inquiries - Infected Blood

Current role holder

The Rt Hon Edward Argar MP

Edward Argar was appointed Paymaster General and Minister for the Cabinet Office on 6 September 2022.

He was Minister of State at the Department of Health and Social Care between 10 September 2019 and 6 July 2022.

He was previously Parliamentary Under Secretary of State at the Ministry of Justice between 14 June 2018 and 10 September 2019.

He was elected as Conservative MP for Charnwood in 2015.

More about this person

Previous holders of this role

  1. The Rt Hon Michael Ellis KC MP

    2021 to 2022

  2. The Rt Hon Penny Mordaunt MP

    2020 to 2021

  3. The Rt Hon Oliver Dowden CBE MP

    2019 to 2020

  4. The Rt Hon Jesse Norman MP

    2019 to 2019

  5. The Rt Hon Mel Stride MP

    2017 to 2019

  6. The Rt Hon Ben Gummer

    2016 to 2017

  7. The Rt Hon Matt Hancock MP

    2015 to 2016

  8. The Rt Hon Lord Maude of Horsham

    2010 to 2015