Ministerial role

Parliamentary Under Secretary of State

Responsibilities

The minister’s responsibilities include:

  • cross-DWP House of Lords spokesperson
  • fraud, error and debt strategy
  • National Insurance number policy
  • departmental planning and performance management
  • departmental business

Current role holder: The Rt Hon Lord Henley

Lord Henley was appointed as a Parliamentary Under Secretary of State at the Department for Work and Pensions on 21 December 2016, and as a Lord in Waiting (Government Whip) on 21 November 2016. He is a Conservative member of the House of Lords.

Lord Henley served as Minister of State for Crime Prevention and Anti-Social Behaviour Reduction from September 2011 to September 2012. He served as Parliamentary Under Secretary of State for the Department for Environment, Food and Rural Affairs from 2010 to 2011.

Lord Henley held a number of positions in the previous Conservative government, including Parliamentary Under Secretary of State for the Department of Social Security, the Department for Employment and the Ministry of Defence. He was also Minister of State for the Department of Education and Employment. In Opposition, he served as Chief Whip, Deputy Speaker and was Opposition spokesperson for Legal Affairs and Justice.

He was educated at Clifton College, Bristol and Durham University. He was called to the Bar in 1977.