Lord Henley

Biography

Lord Henley served as Minister of State for Crime Prevention and Anti-Social Behaviour Reduction from September 2011 to September 2012. He is a Conservative member of the House of Lords.

Previous roles in government

  1. Parliamentary Under Secretary of State for Resource Management, the Local Environment and Environmental Science

    • 2010 to 2011

Announcements

Get updates to this list email feed

Copy and paste this URL in to your feed reader

  1. Lord Henley: Immigration Rules change

    • 18 July 2012
    • Statement to Parliament
  2. Late Night Drinking; dealing with the problems : response to the consultation

    • 4 July 2012
    • Statement to Parliament
  3. Lynne Featherstone: Annual Report of the Security Industry Authority: 2010 /11

    • 27 June 2012
    • Statement to Parliament
  4. Independent Police Complaints Commission (IPCC) Report on Corruption in the Police Service in England & Wales

    • 24 May 2012
    • Statement to Parliament
  5. Asylum and Migration Fund and the Internal Security Fund (Police): UK opt-in

    • 25 April 2012
    • Statement to Parliament
  6. Innovative projects share £10m funding

    • 4 April 2012
    • News story
  7. Lord Henley’s keynote address to Green Alliance conference on the Eco Design Directive

    • 11 November 2010
    • Speech
  8. Lord Henley: International Energy Agency’s conference “Saving more energy through compliance”

    • 14 September 2010
    • Speech
  9. Lord Henley: International Energy Agency’s conference “Saving more energy through compliance”

    • 14 September 2010
    • Speech
  10. Lord Henley speech – CBI roundtable on climate change adaptation

    • 13 September 2010
    • Speech