Mark Simmonds

Biography

Mark Simmonds was the Parliamentary Under Secretary of State at the Foreign & Commonwealth Office, Minister for Asia and the Pacific from 5 September 2012 to August 2014. He was the elected Conservative MP for Boston and Skegness from 7 June 2001 to 2015.

Education

Mark was educated at Worksop College and Trent University.

Political career

Mark was elected onto Wandsworth Borough Council for the Southfield Ward in Putney in 1990, where he remained until 1994 when he stepped down to pursue a career in politics.

Positions held:

  • Member of Parliament for Boston and Skegness 2001 to 2015
  • Parliamentary Private Secretary to the Shadow Foreign Secretary 2002 to 2003
  • Shadow Minister for Education 2003 to 2004
  • Shadow Foreign Office Minister 2004 to 2005
  • Shadow Minister for International Development 2005 to 2007
  • Shadow Minister for Health 2007 to 2010
  • Parliamentary Under Secretary of State, Foreign & Commonwealth Office September 2012 to August 2014

Personal life

Mark is married and has 3 children.

Previous roles in government

Announcements