Ministerial role

Minister of State for International Development

Responsibilities

The Minister of State represents DFID in the House of Commons.

The Minister currently leads on the following areas within DFID:

  • Africa (covering FCO and DFID policy)
  • Innovation and research
  • Ukraine
  • Climate and environment
  • Corporate Performance Group

Current role holder: Rory Stewart OBE MP

Rory Stewart was appointed joint Minister of State for the Department for International Development and Minister of State for the Foreign and Commonwealth Office on 13 June 2017.

He was Minister of State at the Department for International Development from 17 July 2016. He was elected the Conservative MP for Penrith and The Border in May 2010.

Political Career

Rory served as Parliamentary Under Secretary of State at the Department for Environment, Food & Rural Affairs (DEFRA) from May 2015 until July 2016.

Previous holders of this role

  1. The Rt Hon Sir Desmond Swayne TD

    • 2014 to 2016
  2. The Rt Hon Sir Alan Duncan KCMG MP

    • 2010 to 2014

Announcements

Get updates to this list email feed

Copy and paste this URL in to your feed reader

  1. Africa Minister Stewart: UK stands shoulder to shoulder with Uganda

    • News story
  2. Message from Rory Stewart, Minister for Africa

    • News story
  3. Statement from Rory Stewart: United Kingdom Minister for Africa

    • Speech
  4. DFID Minister meets Nepal’s first ever female Speaker of Parliament

    • News story
  5. UK announces new £4 million programme to support Ghana's general elections

    • Speech
  6. UK and Nepal celebrate 200 years of friendship

    • News story
  7. Minister of State Desmond Swayne visit to Ukraine

    • News story
  8. UK government funding to further international work of Scottish medics

    • Press release
  9. UK steps up support for Iraqi victims of ISIL

    • Press release
  10. Statement from Desmond Swayne on situation in Ukraine

    • Press release