The Rt Hon Lord Wallace of Tankerness QC

Biography

Lord Wallace was appointed Advocate General for Scotland in May 2010. He was made Deputy Leader of the House of Lords in October 2013. He is a Liberal Democrat member of the House of Lords and is the Scotland Office and the Attorney General’s office official spokesperson in the House of Lords.

Previous roles in government

  1. HM Advocate General for Scotland

    • 2010 to 2015
  2. Deputy Leader of the House of Lords

    • 2013 to 2015

Announcements

Get updates to this list email feed

Copy and paste this URL in to your feed reader

  1. The Changing Role of Regulation and Scrutiny in Scotland

    • 1 April 2015
    • Speech
  2. Keynote Address - SOLAR Conference

    • 1 April 2015
    • Speech
  3. Ten Years of FOISA

    • 19 December 2014
    • Speech
  4. The Smith Commission

    • 27 November 2014
    • Statement to Parliament
  5. Set in stone - Lest we forget

    • 26 November 2014
    • News story
  6. Address by Lord Wallace QC at the Glasgow Clyde College Graduation Ceremony

    • 13 November 2014
    • Speech
  7. Shetland islands welcome superfast broadband

    • 15 October 2014
    • News story
  8. Speech to the Iraqi-British Business Council (IBBC)

    • 3 June 2014
    • Speech
  9. Welcome To Edinburgh

    • 9 May 2014
    • Speech
  10. Going Local - Scotland's Future

    • 9 May 2014
    • Speech