The Rt Hon Norman Baker

Biography

Norman Baker was appointed Minister of State for Crime Prevention in October 2013. He is the Liberal Democrat MP for Lewes.

Previous roles in government

  1. Parliamentary Under Secretary of State for Transport

    • 2010 to 2013
  2. Minister of State for Crime Prevention

    • 2013 to 2014

Announcements

Get updates to this list email feed

Copy and paste this URL in to your feed reader

  1. Drugs policy

    • 30 October 2014
    • Statement to Parliament
  2. Students update minister on binge drinking project

    • 23 October 2014
    • News story
  3. Crime continues to fall under coalition government

    • 16 October 2014
    • News story
  4. Ending Gang and Youth Violence: government programme expanded

    • 8 October 2014
    • News story
  5. Minister praises Manchester crackdown on alcohol-related harm

    • 1 October 2014
    • News story
  6. Police step up fight to stamp out child sexual exploitation

    • 26 September 2014
    • News story
  7. Child sexual exploitation: Progress driven by multi-agency hub

    • 19 September 2014
    • News story
  8. Campaign launched to warn of risks of 'legal' highs

    • 16 August 2014
    • News story
  9. Working together to safeguard children: Multi-Agency Safeguarding Hubs

    • 29 July 2014
    • News story
  10. Appointment of new Forensic Science Regulator announced

    • 17 July 2014
    • News story