The Rt Hon Lord Marland

Biography

Lord Marland was appointed Parliamentary Under Secretary of State for Intellectual Property in September 2012, until January 2013. He is a Conservative member of the House of Lords.

Previous roles in government

  1. Parliamentary Under Secretary of State for Energy and Climate Change

    • 2010 to 2012
  2. Parliamentary Under Secretary of State for Business, Innovation and Skills and Minister for Intellectual Property

    • 2012 to 2013

Announcements

Get updates to this list email feed

Copy and paste this URL in to your feed reader

  1. UK firms head for Hollywood

    • 4 February 2013
    • Press release
  2. Consumers given more copyright freedom

    • 20 December 2012
    • News story
  3. Written Ministerial Statement on the Renewables Obligation Banding Review

    • 13 July 2012
    • Announcement
  4. Dame Elizabeth Neville's appointment to the Civil Nuclear Police Authority

    • 3 April 2012
    • Announcement
  5. Nuclear security mission to Sellafield and Barrow completed

    • 28 October 2011
    • Announcement
  6. Permanent chair appointed to the Civil Nuclear Police Authority

    • 29 September 2011
    • Announcement
  7. Interim chair appointed to the Civil Nuclear Police Authority

    • 20 May 2011
    • Announcement
  8. Plutonium consultation launched

    • 7 February 2011
    • Announcement
  9. Consultation on management of the UK's plutonium stocks: written ministerial statements by Charles Hendry and Lord Marland

    • 7 February 2011
    • Announcement