Jeremy Browne

Biography

Jeremy Browne was appointed Minister of State for Crime Prevention in September 2012. He is the Liberal Democrat MP for Taunton Deane.

Previous roles in government

  1. Minister of State at the Foreign & Commonwealth Office

    • 2010 to 2012
  2. Minister of State for Crime Prevention

    • 2012 to 2013

Announcements

Get updates to this list email feed

Copy and paste this URL in to your feed reader

  1. Asset Recovery and the G8 Deauville Partnership with Arab Countries in Transition

    • 8 October 2013
    • News story
  2. Scrap metal laws to stop metal theft come into force

    • 1 October 2013
    • News story
  3. Consultation on enabling targeted, local alternatives to personal licences to sell alcohol

    • 12 September 2013
    • Statement to Parliament
  4. Government response to consultation on specialist printing equipment and materials

    • 5 September 2013
    • Statement to Parliament
  5. National Crime Agency: Contingencies Fund (Advance)

    • 2 September 2013
    • Statement to Parliament
  6. Government warns of forced marriage risk during school holidays

    • 10 August 2013
    • News story
  7. Action to clamp down on dangerous dogs

    • 6 August 2013
    • News story
  8. Drug warning system detects 10 ‘legal highs’

    • 30 July 2013
    • News story
  9. Drug use at lowest ever level

    • 25 July 2013
    • News story
  10. Consultation on prescription drug tramadol

    • 22 July 2013
    • News story