Minister of State

Andrew Stephenson MP

Biography

Andrew Stephenson was appointed Minister of State at the Department for Transport on 13 February 2020.

He was previously Minister of State at the Foreign and Commonwealth Office and the Department for International Development from 25 July 2019 to 13 February 2020. He was first elected as Conservative MP for Pendle in May 2010.

He was a Parliamentary Under Secretary of State at the Department for Business, Energy and Industrial Strategy from 4 April 2019 to 25 July 2019. He was also a Government Whip, Lord Commissioner of HM Treasury, from January 2018 to April 2019, and served as an Assistant Government Whip from June 2017 to January 2018.

Minister of State

Andrew Stephenson has responsibility for:

  • HS2
  • Northern Powerhouse Rail
  • Transpennine route upgrade

More about this role

Department for Transport

Previous roles in government

  1. Minister of State (Minister for Africa)
  2. Minister of State
  3. Parliamentary Under Secretary of State (Minister for Business and Industry)
  4. Vice Chamberlain of HM Household (Government Whip)
  5. Government Whip, Lord Commissioner of HM Treasury
  6. Assistant Government Whip

Announcements

  1. Transport update: Manston Airport, extension of planning decision
  2. Independent Construction Commissioner to oversee HS2 Phase 2a route
  3. Government provides construction sector certainty by confirming 'Notice to proceed' on High Speed 2
  4. Northern Powerhouse Rail and HS2
  5. Minister for Africa's speech at UN Global Compact event
  6. Africa Minister backs trade and investment opportunities in Angola
  7. South Sudan: Troika statement, 2 January 2020
  8. How can the FCO support you in international parental child abduction cases?
  9. Sudan peace talks: Troika statement, 11 December 2019
  10. FT Africa Summit 2019: Minister for Africa's speech