News story

New Year Honours for service personnel and defence civilians 2015

This news article was published under the 2010 to 2015 Conservative and Liberal Democrat coalition government

125 UK service personnel have been granted state honours by Her Majesty The Queen in the annual New Year Honours List.

31 civilians have also been honoured either for work in the Ministry of Defence or in other aspects of UK Defence.

The 156 defence personnel named in the New Year Honours List for 2015 are listed below.

Royal Navy Awards

Appointments to the Military Division of the Most Honourable Order of the Bath

As Companion

Vice Admiral Peter Derek HUDSON CBE

Promotions in and Appointments to the Military Division of the Most Excellent Order of the British Empire

As Knight Commander

Vice Admiral David George STEEL CBE DL

As Commanders

Brigadier Mark William DUNHAM OBE

Rear Admiral Russell George HARDING OBE

Rear Admiral Ian Michael JESS

Captain Paul MARSHALL

As Officers

Captain Paul Richard CASSON

Lieutenant Colonel Simon CHAPMAN Royal Marines

Captain Steven HOLT

Commander Ian Herbert LYNN

Lieutenant Colonel James Patrick MCLAREN Royal Marines

Commander Stephen Mark Richard MOORHOUSE

Captain Peter James TOWELL

As Members

Lieutenant Jack BRIGHT

Warrant Officer 2 (Communications Technician) Stephen BULLEN

Chief Petty Officer Airman (Aircraft Handler) John CAMPBELL

Lieutenant Commander Shatadeep CHATTERJEE

Warrant Officer 1 (Physical Trainer) Darren Sean CHILDS

Lieutenant Colonel Anthony Luciano DE REYA Royal Marines

Chief Petty Officer Engineering Technician (Marine Engineering Submarines) Colin DUGUID

Major Darren HUNT MM Royal Marines

Warrant Officer 1 (Regimental Sergeant Major) Paul Wilson MCARTHUR Royal Marines

Lieutenant Commander Rachel Mary SINGLETON

Lieutenant (Acting Lieutenant Commander) Graham THORLEY

Lieutenant Commander Peter James WHITEHEAD

Warrant Officer 1 Air Engineering Technician Stephen Paul WOOD

Queen’s Volunteer Reserves Medal

Warrant Officer 2 Brian Robert JONES Royal Marine Reserves

Associate of the Royal Red Cross

2nd Class

Lieutenant Sarah Kay THOMPSON Queen Alexandra’s Royal Naval Nursing Service

Army Awards

Appointments to the Military Division of the Most Honourable Order of the Bath

As Knight Commander

Lieutenant General Christopher Michael DEVERELL MBE, late Royal Tank Regiment

As Companions

Major General Michael David CONWAY, late Adjutant General’s Corps (Army Legal Services Branch)

Major General John CRACKETT TD, late Royal Corps of Signals Army Reserve

Major General Richard Roderick DAVIS CBE, late Corps of Royal Engineers

Promotions in and Appointments to the Military Division of the Most Excellent Order of the British Empire

As Knight Commander

Lieutenant General Gerald William BERRAGAN CB, late Royal Regiment of Artillery

As Commanders

Major General Benjamin John BATHURST OBE, late Welsh Guards

Brigadier William James Frank BRAMBLE OBE, late Royal Regiment of Artillery

Major General Alastair Scott DICKINSON, late Corps of Royal Engineers

Colonel James Jefferson LEARMONT, late Royal Regiment of Artillery

Brigadier Timothy Patrick ROBINSON OBE, late The 9th/12th Royal Lancers

Colonel Mark John THORNHILL, late Royal Regiment of Artillery

As Officers

Lieutenant Colonel Timothy John Simon ALLEN, Royal Corps of Signals

Lieutenant Colonel Robin BAKER, Royal Regiment of Artillery

Colonel Christopher Brendan Kevin BARRY, late The Royal Welsh

Lieutenant Colonel Karen GRAHAM, Adjutant General’s Corps (Staff and Personnel Support Branch)

Lieutenant Colonel Andrew Martin HART, The Royal Irish Regiment

Lieutenant Colonel Gregory Keith Mark HUGHES, The Royal Logistic Corps

Colonel Andrew David MOFFAT, late The Royal Logistic Corps

Lieutenant Colonel Dominic Charles MORGAN, The Royal Logistic Corps

Colonel Duncan Anthony Francis Harlidge PARKHOUSE QHP, late Royal Army Medical Corps

Colonel Simon Patrick PLUMMER MBE, late The Rifles

Lieutenant Colonel Thomas Richard TRINICK, Royal Army Medical Corps Army Reserve

As Members

Acting Colonel Markham Patrick BRYANT, Army Cadet Force

Lieutenant Colonel Brian Thomas BURKE, Corps of Royal Electrical and Mechanical Engineers

Lieutenant Colonel David Stewart CLOUSTON, The Royal Logistic Corps

Major Christopher Colin ELWORTHY, Corps of Royal Engineers

Captain Timothy Mathew FLEMING, The Parachute Regiment Army Reserve

Major James Richard Hamilton GAYNER, The Rifles

Lieutenant Colonel Jonathan James GREAVES, Corps of Royal Engineers

Major Alec Ewart HARVEY, Royal Regiment of Artillery

Acting Major Darren David HEMBERY, Corps of Royal Engineers

Warrant Officer Class 2 Mark Adrian HILL, The Yorkshire Regiment Army Reserve

Acting Lieutenant Colonel Benjamin Matthew David INGHAM, Royal Regiment of Artillery

Warrant Officer Class 1 Andrew Mark JAMES, Adjutant General’s Corps (Staff and Personnel Support Branch)

Warrant Officer Class 1 Andrew George JOHNSON, Royal Corps of Signals

Warrant Officer Class 2 Benn LAIDLER, Army Air Corps

Major Brian David LAMONT, Corps of Royal Electrical and Mechanical Engineers

Major Andrew Mark LEWIS, Royal Army Medical Corps

Major Gerard LONG, The Princess of Walesís Royal Regiment Army Reserve

Colonel James Owen McCay LYTTLE TD, The Royal Irish Regiment Army Reserve

Major Norman MACKINNON, The Royal Regiment of Scotland

Acting Lieutenant Colonel Graham Alexander MARTIN, Adjutant General’s Corps (Educational and Training Services Branch)

Major Guy John Nathaniel MASON, The Royal Logistic Corps

Warrant Officer Class 2 John McCLELLAND, Intelligence Corps Army Reserve

Acting Lieutenant Colonel Victoria Ellen McNEILL, Adjutant General’s Corps (Royal Military Police)

Major Douglas Charles MUIRHEAD, The Parachute Regiment

Warrant Officer Class 2 Louise Victoria O’CONNELL, Adjutant General’s Corps (Staff and Personnel Support Branch)

Acting Lieutenant Colonel Alan Francis O’FLANAGAN, Army Cadet Force

Major Colin Malcolm OLIVER, The Rifles

Lieutenant Colonel Melvin PEARS, Irish Guards

Major Karen PEEK, Royal Regiment of Artillery

Lieutenant Colonel Nicholas Mark PEEK, Royal Regiment of Artillery

Captain Euan Gordon PHILBIN, The Royal Regiment of Scotland

Acting Colonel Trevor Ernest RICHMOND, Army Cadet Force

Major David ROOK, Royal Corps of Signals

Captain William ROY, The Royal Irish Regiment

Lieutenant Colonel Ian SIMPSON, Royal Army Medical Corps Army Reserve

Acting Warrant Officer Class 1 Paul Benjamin SIMPSON, Corps of Royal Electrical and Mechanical Engineers

Major William STABLES, The Royal Logistic Corps

Captain Steven Andrew STEWART, The Royal Dragoon Guards

Major Hiroshi Thessalus THEODORAKAKIS, The Royal Logistic Corps

Sergeant Peter TRICKOVIC, The Royal Regiment of Scotland

Lieutenant Colonel John WEETMAN, Army Air Corps

Warrant Officer Class 2 Paul Julian WESTCOTT, Royal Corps of Signals

Captain Timothy Stephen WHITEWAY, Royal Regiment of Artillery

Captain Lee Duncan WILDEY, The Yorkshire Regiment

Queen’s Volunteer Reserves Medal

Lieutenant Colonel Bibek BANERJEE, Royal Army Medical Corps Army Reserve

Lieutenant Colonel Dominique Sara CAIRNS TD, Royal Corps of Signals Army Reserve

Warrant Officer Class 2 Michael HANCOCK, The Mercian Regiment Army Reserve

Acting Brigadier Philip Rowland MIXER TD, late Royal Army Medial Corps Army Reserve

Warrant Officer Class 2 Richard Edward RUDDOM, The Royal Logistic Corps Army Reserve

Royal Air Force

Appointments to the Military Division of the Most Honourable Order of the Bath

As Knight Commander

Air Marshal Barry Mark NORTH OBE

As Companion

Air Vice-Marshal Stuart David ATHA DSO

Promotions in and Appointments to the Military Division of the Most Excellent Order of the British Empire

As Commander

Group Captain Gary Wayne BUNKELL QVRM ADC, Royal Auxiliary Air Force

Group Captain Stephen Franklyn LUSHINGTON

Air Commodore Carl Morrell SCOTT AFC

As Officers

Group Captain David Scott ARTHURTON

Wing Commander Anthony James BAKER

Group Captain David Lucien BRUCE MBE

Wing Commander Paul Andrew COLE

Group Captain Mark HUNT

Group Captain David Cyril MCLOUGHLIN

Group Captain John Clayton PRESCOTT

As Members

Flight Sergeant Vincent Roy BARTLETT

Senior Aircraftsman Adam John BRUERTON

Wing Commander Robin Anthony CAINE

Wing Commander Heather Ann CLARKE

Warrant Officer Sandra FLATT

Squadron Leader Gary Antony LANE, Royal Auxilliary Air Force

Warrant Officer John Joseph MORGAN

Flight Lieutenant Nigel Stephen PAINTER

Squadron Leader Andre PELCOT, Royal Air Force Reserve

Warrant Officer Philip Andrew RODD

Squadron Leader Thomas Leslie STEVENSON

Squadron Leader James Howard TURNER

Squadron Leader Colin WELSH

Queen’s Volunteer Reserves Medal

Corporal Alan Michael HAYMAN, Royal Auxiliary Air Force

Civilians in Defence

Commanders of the Most Excellent Order of the British Empire (CBE)

Rodney Alan Rupert GREEN for voluntary service to the Order of St John and St John Ambulance

Alasdair Glen STIRLING for services to Defence

Officers of the Most Excellent Order of the British Empire (OBE)

Colonel Edward Paul Ronald CAUTLEY, CMG, DL for voluntary service to the Cadet Forces

Lt Colonel James Wilfrid CHURCH for services to veterans

Ian ELGY for services in support of military operations

Colonel Robin Dewhurst GIBSON for services to the Armed Forces

Dr John William SCADDING for services to Medical Research and Defence

Eric Roger SMITH for services to First Aid

Members of the Most Excellent Order of the British Empire (MBE)

Robert Thomas ALLAN for voluntary service to Service personnel & Veterans

Frederick Thomas BARRETT for services to the Army

James Edward BOWYER for services to Defence

Richard George Hugh BURLEND for services to Defence

Stephen DAVISON for services to Armed Forces personnel

Ms Tammie Elizabeth GRAHAM for services to Royal Marines personnel and families

Dennis Anthony HOLLAND for services to Aviation Safety

Mrs Karen-Marie HORN for services to the Armed Forces & Service families

Mrs Helen KNIGHTS for services in support of military operations

Brian Alan Leslie LARCOMBE for services to UK Hydrographic Office and to Industrial Relations

Melvin Kenneth LEE for services to the Armed Forces

Mrs Alma Joan MURRAY for voluntary service to Service personnel & Veterans

Mrs Fiona Marshall ROBINSON for services to the Army

Mrs Carol SCOTT for services in support of military operations

Michael James WHATTON for services to the Armed Forces

Mrs Dawn Elizabeth WIGGINS for services to Defence

The British Empire Medal (BEM)

Jack ANDOW for voluntary service to Royal Navy veterans

Mrs Lisa CROWLEY for services to Defence and the community, particularly to Young People

Mrs Elizabeth Ann Stuart GLENDINNING-SMITH for voluntary service to the Sea Cadet Corps

Mrs Maureen Sylvia LEWSEY for voluntary service to St John Ambulance

Michael David MOGRIDGE for voluntary service to SSAFA

Mrs Renee OUNSLEY for voluntary service to Royal Air Force veterans

Maurice James WARSOP for services to Defence and for charitable Service to the Royal British Legion