News story

2016 Queen’s birthday honours recognise 154 military and civilians in Defence

Service personnel and defence civilians are to be awarded honours for their work keeping Britain safe.

113 UK service personnel have been granted state honours by Her Majesty The Queen in the annual birthday honours list.

Amongst them is Major Andrew Todd of the Royal Gurkha Rifles who helped rescue climbers from Mount Everest following a massive earthquake in Nepal last April. He was deputy leader of the G200 Everest Expedition, the attempt to put the first serving Gurkha on the summit to mark the 200th year of Gurkha service to the Crown, when the quake struck on 25 April causing an avalanche on the mountain which killed 22 climbers.

Canterbury-born Major Todd and his fellow Gurkhas, many of whom had families in devastated regions, stayed to help rescue people from the mountain and help the clean-up operation. He said:

What we did was no different from what any soldier would have done. We stayed because we are British soldiers and that’s what they do. We had a duty to do what we did.

You can read more of his story here.

Others listed include RLC Reservist Major Carol Miller, for her dedication as Unit Welfare Officer to the 3,500 staff, soldiers and families at ATC Pirbright, on cases from suicide and domestic abuse to chronic debt and homesickness, and WO1 James Lang of the Royal Army Medical Corps, recognised for his support to the 1 PARA battle-group in Iraq on Op TELIC, fusing his infantry experience with his combat medic skills.

41 civilians have also been honoured either for work in the Ministry of Defence or in other aspects of UK Defence, including scientists Justin Fellows and Martin Greenstreet, of the Defence Science and Technology Laboratory (Dstl).

Justin Fellows is a lead scientist in novel and improvised explosives, influencing government policy on air passenger safety in the UK and with our allies, and the technical lead in creating the UK Home Made Explosives centre of excellence. Martin Greenstreet leads a world-class team of scientific and engineering specialists providing complex, bespoke technical solutions to meet specific operational requirements. You can find out more about their awards and their reactions here.

The 154 Defence birthday honours for 2016 are listed below; the full list is available here.

ROYAL NAVY

Promotions in and Appointments to the Military Division of the Most Honourable Order of the Bath

As Knight Commander

Lieutenant General Gordon Kenneth MESSENGER

As Companions

Rear Admiral Paul Martin BENNETT

Rear Admiral Henry Hardyman PARKER

Rear Admiral Robert Kenneth TARRANT

Promotions in and Appointments to the Military Division of the Most Excellent Order of the British Empire

As Knight Commander

Vice Admiral Ian Fergus CORDER

As Commanders

Rear Admiral Simon James ANCONA

Rear Admiral John Matthew Leonard KINGWELL

Commodore Jeremy Conrad RIGBY

As Officers

Colonel Daniel BLANCHFORD

Captain Richard Patrick Anthony DAWS

Brigadier Ian Philip HUNTLEY

Commodore Andrew Charles JAMESON

Commodore Gary Brian SUTTON

As Members

Lieutenant Commander Steven David BANFIELD

Commander Paul Henry Neil DOWELL

Warrant Officer 1 (Air Engineering Technician) John Christopher ELLIOT

Warrant Officer 1 Engineering Technician (Marine Engineering) Lee HOLMAN

Petty Officer (Communication Information Systems) Stephen William HOYLAND

Warrant Officer 1 Logistics (Supply Chain) Lynne Deborah JOYCE

Chief Petty Officer Logistics (Writer) Mark LAMBERT

Captain Scott Adam MOYIES

Lieutenant Commander (Acting Commander) Paul John NEWALL

Major Nicholas John O’SULLIVAN

Chief Petty Officer Coxswain (Submarines) Steven RAFFERTY

Commander Douglas John WARD

Promotions in and Appointments to the Civilian Division of the Most Excellent Order of the British Empire

As Officer

Captain, Royal Fleet Auxiliary David John BUCK

Associate of the Royal Red Cross 2nd Class

Petty Officer Naval Nurse, Queen Alexandra’s Royal Naval Nursing Service Rebecca WARD

Queen’s Volunteer Reserves Medal

Commander, Royal Naval Reserve James Seymour Lionel COHEN

ARMY

Promotions in and Appointments to the Military Division of the Most Honourable Order of the Bath As Knight Commander

Lieutenant General John Gordon LORIMER

As Companions

Major General Nicholas David ASHMORE

The Reverend Dr David George COULTER

Lieutenant General Timothy Buchan RADFORD

Promotions in and Appointments to the Military Division of the Most Excellent Order of the British Empire

As Knight Commander

Lieutenant General Andrew Richard GREGORY

As Commanders

Brigadier Christopher John GHIKA

Brigadier Robert Jason WALTON–KNIGHT

Major General Robert Harry TALBOT–RICE

Brigadier David Graeme ROBSON

As Officers

Major James Michael Henry ALLEN

Lieutenant Colonel Garry Royston BLEWITT

Lieutenant Colonel James Peter COOK

Colonel Simon Peter FITZGIBBON

Lieutenant Colonel Christopher PALMER

Lieutenant Colonel Richard Philip SMITH

Lieutenant Colonel Giles Matthew TIMMS

As Members

Major Devendra ALE

Captain Michael George Hugh ALLAN

Major Michael James ATKINSON

Acting Major Matthew John BARD

Lieutenant Colonel Stuart CATTERMULL

Major Graham Jackson CLARKE

Major Fraser Graham Barry CUTTLE

Major Andrew Raymond DAVIES

Warrant Officer Class 2 Richard Jimmy DAVIES

Major Arthur David James DAWE

Major Andrew Lawrence DUGGAN

Chaplain to the Forces (3rd Class) John Charles DUNCAN

Major William Leslie EDEN

Major Adam Nicholas Baron FODEN

Captain Ceri Lee GREEN

Major Nigel Lionel GREENWOOD

Major Rachel GRIMES

Captain Carlos Anthony HAMLET

Corporal Robert Ian HARPER

Major Mark Daniel HENDRY

Acting Warrant Officer Class 2 Gregory Ian JEX

Major Malcolm James Ross JUNOR

Major Christopher Matthew LANE

Warrant Officer Class 1 James LANG

Warrant Officer Class 1 Alexander William LITTLE

Major John Samuel Thomas MATEER

Captain Alan Graham McEWEN

Warrant Officer Class 2 David Benjamin McFARLAND

Acting Lieutenant Colonel Robin Ian MELLING

Major Carol MILLER

Major Paul MORT

Lieutenant Colonel William George PRIOR

Major Yambahadur RANA

Staff Sergeant Catharine Ann REEVES

Warrant Officer Class 2 Matthew Stuart SEMPLE

Captain Karen TAIT

Major Andrew Patrick TODD

Major Ben WALTERS

As an Ordinary Associate of the Royal Red Cross, Second Class

Major Sara Bernice HAWKINS

Major Mari Louise RODEN

Captain Harriet Ann SLOSS

Major Sarah Kate THOM

Queen’s Volunteer Reserves Medal

Sergeant John Rowland BUTLER

Sergeant Peter McALINDON

Lieutenant Colonel Julian Mark PICTON

Colonel Stephen William RAYSON

Warrant Officer Class 2 Neil STEVENS

ROYAL AIR FORCE

Promotions in and Appointments to the Military Division of the Most Honourable Order of the Bath

As Companions

Air Vice-Marshal David John STUBBS

Promotions in and Appointments to the Military Division of the Most Excellent Order of the British Empire

As Commanders

Group Captain Paul David Kennett

As Officers

Wing Commander Jonathan FARROW

Group Captain Timothy David NEAL-HOPES

Wing Commander Mark Wylie SMITH

Wing Commander Thomas Stowell TALBOT

Group Captain Gregory Patrick UNDERHILL

Wing Commander Katherine Patricia WILSON

As Members

Corporal Richard David CAIN

Squadron Leader Nicholas James CARD

Flight Lieutenant Andrew William DAVIDSON

Squadron Leader Andrea Louise DEVLIN

Flight Sergeant Stephen Thomas DINAN

Squadron Leader Kevin John GREEN

Warrant Officer Derek Richard MCDONOUGH

Wing Commander David Kenneth MILLER

Wing Commander Jamie John MILLER

Flight Sergeant James Temperly MILLER

Squadron Leader David Julian Rhys MORRIS

Corporal Helen WAUGH

Civilians

Commander, Order Of The British Empire (CBE)

John Raymond Barnett CRISFORD

Richard Andrew JONES

Mrs Julie WELHAM

Officers, Order Of The British Empire (OBE)

Miss Angela BARKE

Kenneth BRADLEY

Marcus Lindsay MacDonald BRUTON

Justin FELLOWS

Martin GREENSTREET

Paul Stuart HANCOCK

Mrs Clare STOCKS

Members, Order Of The British Empire (MBE)

Jonathan BAINS

David John BATCHELOR

Cdr (Retd) Peter Marshall FLUTTER, AFC

Mrs Deborah Jayne HAWKES

Mrs Patricia KELLY

Mrs Tracy KYFFIN

Brian David LAMBOURN

Charles MACLOUD

Bhupendra Harji MAGUDIA

Richard Norman McKENZIE

Mrs Elizabeth MOORE

John Frederick NEWMAN

Ms Angelina Carol QUAMINA

Mrs Helen Anne RAYSON

John RODELL

Mrs Linda Ann SWALWELL

Mrs Flora Margaret WALKER

Antony Richard Duncan WELHAM

Dr Paul Raymond WOOD

The British Empire Medal (BEM)

Mark Peter AIREY

Mrs Nicola BATT

James Joseph COOPER

Lee Brendan DAWSON

Miss Sarah Louise HOLMES

Eric HOWDEN

Mrs Ruth Drusilla Janette LEWIS

Mrs Gwen McMICHAN

Ian Stuart McMICHAN

Mrs Yvonne Alison MULHOLLAND

Mrs Veronica Ann TUPPEN

Captain (Rtd) Baden Kenneth WILSON