Announcement

2011: Queen's Birthday Honours for Service personnel and Defence civilians

This news article was published under the 2010 to 2015 Conservative and Liberal Democrat coalition government

126 UK Service personnel have been granted state honours by Her Majesty The Queen in her annual Birthday Honours list.

43 civilians have also been honoured either for work in the Ministry of Defence or in other aspects of UK Defence.

The full Defence Birthday Honours list for 2011 is below:

ROYAL NAVYPROMOTIONS IN AND APPOINTMENTS TO THE MILITARY DIVISION OF THE MOST HONOURABLE ORDER OF THE BATH**

As Companions

Rear Admiral Mark ANDERSON

Vice Admiral Robert George COOLING

**PROMOTIONS IN AND APPOINTMENTS TO THE MILITARY DIVISION OF THE MOST EXCELLENT ORDER OF THE BRITISH EMPIRE **

As Commanders

Rear Admiral Martin Brian ALABASTER

Commodore David James Rees DICKENS OBE Royal Navy

Commodore David Julian MARSH ADC Royal Navy

Surgeon Captain Mark John MIDWINTER Royal Navy

As Officers

Commander Edward Graham AHLGREN Royal Navy

Captain Keith Edward BLOUNT Royal Navy

Commander Andrew John BOWER Royal Navy

Commander Rory John Lockton BRYAN Royal Navy

Commander Simon Peter HUNTINGTON Royal Navy

Lieutenant Colonel Philip JOYCE Royal Marines

Commander Edward Stafford MAIN Royal Navy

Commander John VICKERS Royal Navy

As Members

Major Renny John BULMER Royal Marines

Lieutenant Leslie BUTTERWORTH Royal Navy

Warrant Officer 1 (Mine Warfare) Craig CAMPBELL

Captain Peter John CURTIS Royal Marines

Warrant Officer 2 Gordon HICKIN Royal Marines

Sergeant Matthew Robert HILL Royal Marines

Lieutenant Commander Debra Marie HOUNSOME (nee EMMERSON) ARRC Queen Alexandra’s Royal Naval Nursing Service

Warrant Officer 2 Andrew John LANGDALE Royal Marines

Chief Petty Officer Air Engineering Mechanic (Electrical) George REED

Major Gawain ROSS Royal Marines

Warrant Officer 2 Engineering Technician (Mechanical Engineering) Roger Terence SKIDMORE

Lieutenant Commander Anthony Damian TITE Royal Navy

Lieutenant Commander Ian Ritchie WILSON Royal Naval Reserve (Sea Cadet Corps)

Warrant Officer 1 (Physical Trainer) Glen YOUNG

QUEEN’S VOLUNTEER RESERVES MEDAL

Warrant Officer 2 Stephen Peter GARROW Royal Marines Reserve

Lieutenant Commander Richard LEWIS Royal Naval Reserve


**ARMY **


PROMOTIONS IN AND APPOINTMENTS TO THE MILITARY DIVISION OF THE MOST HONOURABLE ORDER OF THE BATH

As Knight Grand Cross

General Sir Nicholas HOUGHTON, KCB CBE ADC Gen,
late The Green Howards

As Knight Commander

Lieutenant General Barnabas William Benjamin WHITE-SPUNNER, CBE,
late The Blues and Royals (Royal Horse Guards and Dragoons)

As Companions

Lieutenant General Andrew John Noble GRAHAM, CBE,
late The Argyll and Sutherland Highlanders

Major General Robert Adam Mungo Simpson MELVIN, OBE,
late Corps of Royal Engineers

Major General Martin John RUTLEDGE, OBE,
late 9th/12th Royal Lancers

PROMOTIONS IN AND APPOINTMENTS TO THE MILITARY DIVISION OFTHE MOST EXCELLENT ORDER OF THE BRITISH EMPIRE

As Commanders

Brigadier Alan Douglas Campbell CLACHER, OBE,
late The Royal Logistic Corps

Brigadier Simon David HUTCHINSON, MBE,
late The Duke of Lancaster’s Regiment

Brigadier Jolyon Thomas JACKSON,
late The Royal Green Jackets

Major General Alan Drury MACKLIN,
Corps of Royal Engineers

Brigadier Tyrone Richard URCH, OBE,
late Corps of Royal Engineers

Brigadier David Gordon WILSON,
late Adjutant General’s Corps (Educational and Training Services Branch)

As Officers

Colonel Alexander ALDERSON, MBE,
late The Highlanders

Acting Colonel David Ian FULLER,
Humberside and North Yorkshire Army Cadet Force

Colonel Timothy David HYAMS,
late The Royal Dragoon Guards

Lieutenant Colonel Max Henry Wilfred JOY,
Corps of Royal Electrical and Mechanical Engineers

Lieutenant Colonel George Alexander MACINTOSH,
Welsh Guards

Colonel David James McARTHUR, TD,
late Queen Alexandra’s Royal Army Nursing Corps, Territorial Army

Lieutenant Colonel John Robert MEAD,
Royal Regiment of Artillery

Acting Colonel John Wesley NICHOLL, TD,
2nd (Northern Ireland) Battalion Army Cadet Force

Lieutenant Colonel David Robert ORR EWING, MBE,
The Royal Regiment of Scotland

Lieutenant Colonel Mark Craig PROCTOR,
Intelligence Corps

Colonel Michael Gerard REDMOND,
late Royal Regiment of Artillery

Lieutenant Colonel James Michael RYAN,
Royal Army Medical Corps, Territorial Army

Major William John STRICKLAND,
The Queen’s Royal Hussars

Colonel James Medley WOODHAM, MC,
The Royal Anglian Regiment

As Members

Major Guy Justin BOXALL,
Corps of Royal Engineers

Major Nicholas Patrick BRADY,
The Royal Logistic Corps

Major George Henry BRISCOE,
The Duke of Lancaster’s Regiment

Lieutenant Colonel Jason Anthony John CALDER,
The Royal Regiment of Scotland

Major Christopher William CARTER,
The Royal Regiment of Fusiliers, Territorial Army

Major Robert James CHRISTOPHER,
Royal Regiment of Artillery

Major Neil Robert COATSWORTH,
Royal Corps of Signals

Major Nicholas James COWEY,
Royal Tank Regiment

Lieutenant Colonel Elizabeth Ann DALLYN,
Royal Corps of Signals

Warrant Officer Class 1 Claire Louise DAVIES,
Intelligence Corps

Warrant Officer Class 2 Andrew Robin Craig FAUPEL,
The Royal Anglian Regiment

Major Jeremy Charles FISHER,
The Blues and Royals (Royal Horse Guards and Dragoons)

Major James Sneyd FOTHERINGHAM,
Sussex Army Cadet Force

Major Francis Joseph GARGAN,
The Parachute Regiment

Captain Derek John GREGORY,
The Royal Logistic Corps, Territorial Army

Warrant Officer Class 2 Lloyd Ian HAMILTON,
Corps of Royal Engineers

Captain Peter Joseph HATTON,
Royal Corps of Signals

Major Simon Neale HAW,
Corps of Army Music

Lieutenant Colonel Neville Robert HOLMES,
The Rifles

Major Edward Richard JAMES,
Corps of Royal Engineers

Major Daniel Owen Woolgar JARVIS MP,
The Parachute Regiment

Major Philip Anthony KEETLEY,
The Royal Regiment of Scotland

Lance Corporal Ambarbahadur KHADKA,
The Royal Gurkha Rifles

Major James John Stanley LANE,
The Royal Dragoon Guards

Captain Alain Roger LEPAGE,
The Royal Logistic Corps, Territorial Army

Major Andrew David LIGHTFOOT,
Royal Regiment of Artillery

Warrant Officer Class 2 James Martin McCONNELL,
Irish Guards

Chaplain to the Forces 3rd Class Padre Philip John McCORMACK,
Royal Army Chaplains’ Department

Major Rachel Louise PARR,
The Royal Logistic Corps

Captain Trevor Gilbert PERSSE,
Royal Regiment of Artillery, Territorial Army

Captain Mark Alan PLEDGER,
Intelligence Corps

Major Benedict Peter Norman RAMSAY,
Welsh Guards

Lieutenant Colonel Helen Jane SINGH, TD,
Queen Alexandra’s Royal Army Nursing Corps, Territorial Army

Major Mark Stanley John STEVENTON,
The Duke of Lancaster’s Regiment

Warrant Officer Class 1 Paul David SYMNS,
The Rifles

Major Stephen John TAYLOR,
The Princess of Wales’s Royal Regiment

Major Clare Alexandra WATERWORTH,
Adjutant General’s Corps (Royal Military Police)

ROYAL RED CROSS

Second Class

Sergeant Lindsay DEVONPORT,
Queen Alexandra’s Royal Army Nursing Corps

QUEEN’S VOLUNTEER RESERVES MEDAL

Warrant Officer Class 2 Dale Anthony HOLLEY,
The Princess of Wales’s Royal Regiment, Territorial Army

Major Robert George ROGERS,
The Royal Anglian Regiment, Territorial Army

Lieutenant Colonel Aidan Michael Gerard SMYTH, TD,
Corps of Royal Engineers, Territorial Army

Colonel Raymond Kenji WILKINSON, TD,
late Royal Corps of Signals, Territorial Army

Major Christine WOODROW,
Adjutant General’s Corps (Staff and Personnel Support Branch), Territorial Army


**ROYAL AIR FORCE **


PROMOTIONS IN AND APPOINTMENTS TO THE MILITARY DIVISION OF THE MOST HONOURABLE ORDER OF THE BATH

As Companions

Air Vice-Marshal Simon John BOLLOM

Air Vice-Marshal Graham Edward STACEY MBE

PROMOTIONS IN AND APPOINTMENTS TO THE MILITARY DIVISION OFTHE MOST EXCELLENT ORDER OF THE BRITISH EMPIRE

As Knight Commander

Air Marshal Christopher Nigel HARPER CBE

As Commanders

Air Commodore Robert Bourke CUNNINGHAM MBE

Air Commodore Ian Craig MORRISON

Air Commodore Jonathan Colton RIGBY OBE

As Officers

Wing Commander Nigel Christopher DICKINSON

Wing Commander Wade EVANS Royal Australian Air Force

Wing Commander Nicholas John HAY

Group Captain Richard Clark MADDISON

Wing Commander Alison Margaret MOODIE QVRM Royal Auxiliary Air Force

Wing Commander Caroline Jane PURDOM

Wing Commander Mark Christopher WELLS

As Members

Squadron Leader Stephen George BEASLEY

Squadron Leader Katherine Patricia BRYAN

Chief Technician Paul Stephen George BUNKER

Squadron Leader Michael Peter John DONOGHUE

Wing Commander Andrew Nicholas JONES

Chief Technician William Michael JONES

Warrant Officer Howard Philip LAMBLEY-STEEL

Squadron Leader Donald Robert MACINTOSH

Squadron Leader James Edward MCLEOD

Flight Lieutenant Antony Felix PARKINSON

Squadron Leader Kiley John PESCOTT

Flight Lieutenant Iain William ROBERTSON

Warrant Officer Stephen WORRALL

QUEEN’S VOLUNTEER RESERVES MEDAL

Wing Commander Stephen DARGAN OBERoyal Auxiliary Air Force

Warrant Officer Ivan Marshall DILLANRoyal Auxiliary Air Force


CIVILIANS IN DEFENCE


KNIGHT BACHELOR (Kt)

Professor Mark Edward WELLAND FRS
Chief Scientific Adviser

COMPANION OF THE ORDER OF THE BATH (CB)

Dr Frances Carolyn SAUNDERS
Chief Executive, Defence Science Technology Laboratory

COMMANDERS OF THE ORDER OF THE BRITISH EMPIRE (CBE)

Peter Lloyd ROGERS
Babcock International

**QUEEN’S FIRE SERVICE MEDAL (QFSM)
**
Chief Fire Officer Noel Martin ROBERTS
Ministry of Defence Fire Service

**OFFICERS OF THE ORDER OF THE BRITISH EMPIRE (OBE) **

Michael BAPTIST
For services to the Defence Industry

Stephen BRAIN
Ministry of Defence London

Brigadier William Ian Cotter DOBBIE
For services to the Armed Forces

Dr Deborah FISH
Ministry of Defence Salisbury

Lt Col Conrad St John GRAHAM, TD DL
For voluntary service to SSAFA Forces Help

James Patrick Howard HARRISON
Ministry of Defence Farnham

Douglas John KIRKPATRICK
Ministry of Defence Sevenoaks

Captain Victor Richard LAW
For voluntary service to St John Ambulance

Dr William Hugh MILROY
For services to ex-Servicemen and Women

Wendy MURPHY
Ministry of Defence London

Christopher SCHULTHEISS
For services to the Armed Forces

MEMBERS OF THE ORDER OF THE BRITISH EMPIRE (MBE)

Mark BEAUTEMENT
Ministry of Defence Bath

John William BEAVIS
Ministry of Defence Lee-on-the-Solent

Mrs Margaret BRUHIN
For voluntary service to the British Red Cross Society

Peter BUNTING
For services to the Defence Industry

Major Ronald Charles William CHISHOLM
Ministry of Defence Comber

Mark Anthony DAVIS
Ministry of Defence Peterborough

Timothy John DYMOND
Ministry of Defence New Malden

Charles Roy ELMS
For voluntary service to SSAFA Forces Help

Geoffrey Arthur GORHAM
For voluntary service to St John Ambulance

Alan Osborne GUY
For services to the British Korean Veteran Association

Roland Frederick HAGGERWOOD
For voluntary service to the Royal British Legion

Mrs Joanne HAMER
Ministry of Defence Bury St Edmunds

Robert HULL
Ministry of Defence Letchworth Garden City

Ashley Michael KIDD
Ministry of Defence Huntingdon

Dr Kenneth James MacDONALD
For voluntary service to the Royal British Legion

Joseph MURPHY
For services to the Defence Industry

David James NEWTON
For services to Defence

Robin Edgar Norman OAKE, QPM
For service to the Order of St John

Mrs Evelyn Sara PEGLEY
For voluntary service to the British Red Cross Society

Allan Stephen Richard PHILLIPS
For voluntary service to the Sea Cadet Corps

Mark POWELL
Ministry of Defence London

Mrs Nicola Helen ROBINSON
Ministry of Defence Sleaford

Paul Anthony SELFE
For services to Defence Industry

Mrs Margaret Edith SKINNER
For voluntary service to St John Ambulance

Mrs Dorothy STRUTHERS
For voluntary service to the Royal Star & Garter Home

David THOMAS
Ministry of Defence London

Leo Joseph WESTHEAD
For services to Defence

Mrs Diana Emmerson WHARTON
Ministry of Defence Worcester