Announcement

2011: New Year's Honours for Service personnel and Defence civilians

This news article was published under the 2010 to 2015 Conservative and Liberal Democrat coalition government

121 UK Service personnel have been granted state honours by Her Majesty The Queen in her annual New Year's Honours list.

46 civilians have also been honoured either for work in the Ministry of Defence or in other aspects of UK Defence.

The full Defence New Year’s Honours list for 2011 is below:

ROYAL NAVY

APPOINTMENTS TO THE MILITARY DIVISION OF THE MOST HONOURABLE ORDER OF THE BATH

As Companions

Rear Admiral Amjad Mazhar HUSSAIN

Rear Admiral Robert Thomas LOVE OBE

APPOINTMENTS TO THE MILITARY DIVISION OF THE MOST EXCELLENT ORDER OF THE BRITISH EMPIRE

As Knight Commander

Vice Admiral Richard Jeffery IBBOTSON CB, DSC

As Commanders

Commodore Michael Peter MANSERGH

Commodore Christopher Michael Howard STEEL ADC

As Officers

Commander James Stephen DONNELLY

Commodore David John EVANS

Commander David John FAULKS

Commander Stuart Brian FURNESS

Captain Anthony Paul HOLBERRY

Captain Timothy Frederick Wilkins MARTIN

Commander Andrew Carnegie STEWART

As Members

Lieutenant Commander Stephen Edward ADAMSON

Lieutenant Commander Reginald Paul William BELL

Lieutenant Commander Andrew Patrick CLARKE

Captain Robert Nigel GINN Royal Marines

Major Mark John HARDIE Royal Marines

Lieutenant Commander Richard Simon HARRISON

Lieutenant Commander Anthony William Jervis JENKS

Warrant Officer Class 2 John Stuart JONES Royal Marines

Warrant Officer Class 1 Alistair McGILL QGM Royal Marines

Lieutenant Commander Paul NIMMONS

Lieutenant Commander Jack RICKARD

Chief Petty Officer (Diver) William SHARP

Warrant Officer Class 1 Ronald SINCLAIR Royal Marines

Lieutenant Rachel SMALLWOOD

Colour Sergeant Laird WEBSTER Royal Marines

ASSOCIATE OF THE ROYAL RED CROSS

Chief Petty Officer Naval Nurse Louise Stephanie SPELLER

ARMY

PROMOTIONS IN AND APPOINTMENTS TO THE MILITARY DIVISION OF THE MOST HONOURABLE ORDER OF THE BATH

As Knight Grand Cross

General Sir David Julian RICHARDS, KCB CBE DSO ADC Gen,
late Regiment of Royal Artillery

As Knight Commander

Lieutenant General David Robert BILL,CB,
late Corps of Royal Engineers

As Companions

Major General Gerald William BERRAGAN,
late Royal Regiment of Artillery

Major General Timothy Gordon INSHAW,
late Royal Corps of Signals

Venerable Archdeacon Stephen ROBBINS, QHC,
late Royal Army Chaplains’ Department

PROMOTIONS IN AND APPOINTMENTS TO THE MILITARY DIVISION OF THE MOST EXCELLENT ORDER OF THE BRITISH EMPIRE**

As Commanders

Brigadier Michael Trevor GRIFFITHS,
late King’s Own Royal Border Regiment

Colonel Robert James HERRING,
late The Royal Logistic Corps

Brigadier James Ian Stuart PLASTOW, MBE,
late The Royal Green Jackets

Colonel Christopher Robert Francis RIDER,
late The Staffordshire Regiment

Brigadier Christopher Linley TICKELL, OBE,
late Corps of Royal Engineers

As Officers

Colonel Colin Mark ABRAHAM,
late The Royal Logistic Corps

Lieutenant Colonel Jonathan Godson Eyre BARTHOLOMEW,
The Royal Scots Dragoon Guards

Lieutenant Colonel James Jonathan BRASHER,
The Yorkshire Regiment

Colonel Charles Walter Francis Mowbray COX, TD,
late Royal Army Medical Corps, Territorial Army

Lieutenant Colonel Ian Roy HICKS, TD,
Royal Army Medical Corps, Territorial Army

Lieutenant Colonel Andrew James LARGE,
Royal Corps of Signals

Lieutenant Colonel David Hugh MEYER, AFC,
Army Air Corps

Lieutenant Colonel Michael James Vernon SMITH,
Army Air Corps

As Members

Major Phillip John ABRAM,
Royal Corps of Signals

Major Jeremy Bayard BARRON,
The Royal Irish Regiment

Major Thomas Julian BATEMAN,
The Royal Scots Dragoon Guards

Major James Richard BRYDEN,
The Yorkshire Regiment

Major Michael Edward George CALDICOTT,
The Royal Logistic Corps

Major Andrew John CERSON,
Adjutant General’s Corps (Staff and Personnel Support Branch)

Major John Lockhart CLARK,
Corps of Royal Engineers

Major Andrew Robert DEVEY,
Corps of Royal Engineers

Acting Lieutenant Colonel James McShane DOCHERTY,
West Lowland Army Cadet Force

Major Simon John DOYLE,
The Princess of Wales’s Royal Regiment

Chaplain to the Forces (3rd Class) Ian Robert GAMBLE,
Royal Army Chaplains’ Department, Territorial Army

Captain Andrew Steven GEE,
The Royal Logistic Corps

Captain Robert Martin GILLESPIE,
The Royal Irish Regiment

Colour Sergeant David Alan HUMMERSTON,
The Princess of Wales’s Royal Regiment

Major Samuel Leslie HUMPHRIS,
The Yorkshire Regiment

Major Toby Clive Mainprise-King JACKMAN,
The Royal Gurkha Rifles

Captain James Andrew KEELEY,
Grenadier Guards

Major Andrew Gordon LEWIS,
The Royal Logistic Corps

Captain Noel Robert Henry MAGILL,
The Mercian Regiment

Captain Keith John MAHONEY,
The Mercian Regiment, Territorial Army

Captain Craig Alexander McBURNEY,
The Rifles

Captain Ian Stephen MOORE,
The Royal Welsh, Territorial Army

Major Nicholas Paul MOTT,
Welsh Guards

Colour Sergeant John Paul MYERS,
Welsh Guards

Major Shaun Howard NIELD,
Royal Regiment of Artillery, Territorial Army

Captain Simon Leslie John OLIVER,
Royal Regiment of Artillery

Captain Andrew PEMBERTON,
The Rifles

Captain Clive PHILLIMORE,
The Royal Logistic Corps

Sergeant Sean Peter POWELL,
Corps of Royal Engineers

Staff Sergeant Wesley Robert QUIGLEY,
Royal Army Veterinary Corps

Captain Michael REED,
The Light Dragoons

Warrant Officer Class 1 Nicola SEYMOUR,
Queen Alexandra’s Royal Army Nursing Corps

Captain Jay SHAW,
The Royal Regiment of Fusiliers

Warrant Officer Class 2 Paul Andrew SIMPSON,
Corps of Royal Electrical and Mechanical Engineers

Captain Andrew John SLATER, QGM,
The Parachute Regiment

Staff Sergeant Robert SMITH,
The Royal Logistic Corps

Major David Mark STANBRIDGE, QGM,
The Parachute Regiment

Chaplain to the Forces (3rd Class) Alan Christopher STEELE,
Royal Army Chaplains’ Department

Captain Stephen Brian SUTHERLAND,
The Royal Logistic Corps

Captain Mark Robert TODD,
Royal Corps of Signals

Major Mark William TORPY, AFM,
Army Air Corps

Warrant Officer Class 2 Raymond Allan WALL,
The Parachute Regiment

QUEEN’S VOLUNTEER RESERVES MEDAL

Sergeant Robert Colin Michael BURNS,
The Royal Logistic Corps, Territorial Army

Captain Shaun David LAMMING,
The Parachute Regiment, Territorial Army

Major Michael Paul ROWE,
The Royal Logistic Corps, Territorial Army

Lieutenant Colonel Colin Louis SHIEFF, TD,
Royal Army Medical Corps, Territorial Army


**ROYAL AIR FORCE **


PROMOTIONS IN AND APPOINTMENTS TO THE MILITARY DIVISION OF THE MOST HONOURABLE ORDER OF THE BATH

As Knight Commander

Air Chief Marshal Simon BRYANT CBE ADC

As Companions

Air Marshal Christopher Mark NICKOLS CBE

Air Marshal Peter William David RUDDOCK CBE

Air Marshal David WALKER CBE AFC

PROMOTIONS IN AND APPOINTMENTS TO THE MILITARY DIVISION OF THE MOST EXCELLENT ORDER OF THE BRITISH EMPIRE

As Commanders

Group Captain Jonathan BURR OBE DFC

Group Captain Richard John Christopher POWELL OBE

As Officers

Group Captain Nigel James COLMAN

Wing Commander Andrew John COOPE

Group Captain Colin Hugh HICKMAN

Wing Commander Andrew Timothy MARTIN

Wing Commander Simon Christopher PRIOR

Wing Commander Harvey SMYTH

Group Captain Ian Richard TOLFTS

As Members

Squadron Leader Garry DONOVAN

Corporal Karen Elizabeth EDWARDS

Master Aircrew Andrew Michael GILLETT

Reverend (Squadron Leader) Ruth Victoria HAKE

Corporal Kristian Lawrence HARRISON

Squadron Leader Richard James HILLARD

Master Aircrew Darren ISAAC

Flight Sergeant Richard Leslie KNOWLES

Flight Lieutenant Jacqueline Aileen MACDONALD

Sergeant John MCCLYMONT

Warrant Officer Christopher Charles MILES

Squadron Leader Paul Michael ROSE

Squadron Leader Stephen STANTON

Warrant Officer Derek WINTRIP

Reverend (Squadron Leader) Edward Laurence WYNN

**ASSOCIATE OF THE ROYAL RED CROSS **

Flight Lieutenant Anthony Whinton NICOL


CIVILIANS IN DEFENCE


KNIGHT BACHELOR (Kt)

Professor Sir Keith MacDonald PORTER
For services to the Armed Forces

QUEENS POLICE MEDAL (QPM)

Steve Braunton LOVE
Chief Constable, Ministry of Defence Police

OFFICERS OF THE ORDER OF THE BRITISH EMPIRE (OBE)

Roger Arthur Simon AMES
For voluntary service to Aviation

Mrs Elizabeth BARTON
Ministry of Defence, London

Keith Melville DUNN
For service to Healthcare

Stephen DUNNE
Ministry of Defence, London

Victor LEVERETT
For services to the Defence Industry

Stuart Alan LONG
Ministry of Defence Bristol

Alexander Wright MACCORMICK
Ministry of Defence, Bury St Edmunds

John Barrington QUIN
For services to ex-Servicemen and Women

Leslie TIPPIN
Ministry of Defence, London

Andrew Mark WESTON
Ministry of Defence, Portishead

MEMBERS OF THE ORDER OF THE BRITISH EMPIRE (MBE)

Mrs Barbara Elizabeth ALEXANDER
For voluntary service to the British Red Cross Society

Ronald Keith BEADLE
For voluntary service to St John Ambulance

John Balderston BELL
For voluntary service to the Royal British Legion, Scotland

Mrs Judith Anne BORLAND
For voluntary service to SSAFA Forces Help

Mrs Jacqueline CARRIER
Ministry of Defence, Bradford-on-Avon

Joseph CARVILL
For voluntary service to St John Ambulance

Gordon Francis COOK
For voluntary service to the RAF Association

Howard CRABB
For services to the Defence Industry

Group Captain John Phillip DACRE, DL
For voluntary service to SSAFA Forces Help

Donald William Wallace DAVIES
For voluntary service to the Sea Cadet Corps

Raymond Frederick Harry DIXON
Ministry of Defence, Plymouth

Mrs Carolyn Tracy EDWARDS
Ministry of Defence, Chorleywood

Ian FORSYTH
For voluntary service to the Royal British Legion, Scotland

Miss Ruth Ann GRAHAM
Ministry of Defence, Dungannon

Frederick James GROUNDS DL
For voluntary service to the East Anglia Reserve Forces & Cadets Association

Graham HIGH
For voluntary service to the Royal British Legion

Michael Brett HOCKNEY
For voluntary service to ABF The Soldiers’ Charity

Michael Howard HORAN
For voluntary service to the Army Cadet Force

Derek Reginald Spencer HUGGETT
Ministry of Defence, Radstock

Miss Carol Jane Cecilia JONES
For services to the Defence Industry

Professor Tudor Bowden JONES
For services to Science

Mrs Sharon LAING
Ministry of Defence, Arbroath

Kenneth MACLACHLAN
For voluntary service to SSAFA Forces Help

Miss Fiona Margaret MCCULLOCH
Ministry of Defence, Cardonald

Kevin MCRANDLE
For voluntary service to the RAF Association

Keith Robert MOSLEY
Ministry of Defence, Bracknell

John MURRAY
Ministry of Defence, Bristol

Mrs Jacqueline NAYSMITH
For voluntary service to the War Widows Association

Kevin Christopher O’KEEFFE
Ministry of Defence, Birmingham

Christopher Leslie William PAGE
Ministry of Defence, Chichester

Frederick Howard ROBINSON
For services to the Defence Industry

The Reverend Thomas William TAIT
For voluntary service to the Air Training Corps

Neil WHITAKER
For voluntary service to the Royal British Legion

Roy Antony ZAMAN
Ministry of Defence, Oldham