Announcement

2010: Queen's Birthday Honours for Service personnel and Defence civilians

141 UK Service personnel have been granted state honours by Her Majesty The Queen in her annual Birthday Honours list.

44 civilians have also been honoured either for work in the Ministry of Defence or in other aspects of UK Defence.

The full Defence Birthday Honours list for 2010 is below:

ROYAL NAVY

APPOINTMENTS TO THE MILITARY DIVISION OF THE MOST HONOURABLE ORDER OF THE BATH

As Knight Grand Cross

Admiral Sir Mark STANHOPE KCB OBE

As Knight Commander

Lieutenant General James Benjamin DUTTON CBE Royal Marines

As Companions

Major General Garry Stuart ROBISON Royal Marines

Vice Admiral Peter John WILKINSON CVO

APPOINTMENTS TO THE MILITARY DIVISION OF THE MOST EXCELLENT ORDER OF THE BRITISH EMPIRE

As Commanders

Commodore Campbell Stuart CHRISTIE

Captain Michael Edward FARRAGE

Captain Richard FARRINGTON OBE

Rear Admiral Ian MONCRIEFF

As Officers

Commander Matthew James AVISON

Commander Darren CARTWRIGHT

Colonel Robert Graham CUNDY MBE Royal Marines

Commander Kevin GOMM

Commodore Steven Charles RAMM

Captain Ian Michael ROBINSON RD Royal Naval Reserve

Commander Thomas Grenville SHARPE

Commander Paul Kenneth SHAWCROSS

Commander Steven Luigi SMITH

As Members

Lieutenant Jeffrey Richard BEVAN

Warrant Officer 1 Warfare Specialist (Abovewater Warfare Tactical) Andrew Neil COLLINGS

Major Nicholas Alan GRIFFITHS Royal Marines

Chaplain John HILL

Warrant Officer 2 Engineering Technician (Marine Engineering Submarines) Kevin Alan KEENAN

Lieutenant Commander Brian Stuart LEYSHON

Major Christopher Sydney MIDDLETON Royal Marines

Warrant Officer 1 (Master at Arms) Susan MORGAN

Warrant Officer 2 Gavin O’CONNELL Royal Marines

Sergeant Stephen Kenton PERRY Royal Marines

Lieutenant Commander Richard Michael John SUTTON

Leading Logistician (Catering Services) Rachael TALTON

Lieutenant Commander Dain Jason THORNE

Warrant Officer 1 (Communication Information Systems Specialist) Timothy Mark TREVARTHEN

QUEEN’S VOLUNTEER RESERVES MEDAL

Major Mark GIBSON Royal Marine Reserve

APPOINTMENTS TO THE CIVIL DIVISION OF THE MOST EXCELLENT ORDER OF THE BRITISH EMPIRE

As Member

First Officer Richard LAVENDER Royal Fleet Auxiliary

ARMY

APPOINTMENTS TO THE MILITARY DIVISION OF THE MOST HONOURABLE ORDER OF THE BATH

As Companions

Lieutenant General Richard Arthur David APPLEGATE OBE
Late Royal Regiment of Artillery

Major General Andrew Richard GREGORY
Late Royal Regiment of Artillery

Major General David John RUTHERFORD-JONES
Late The Light Dragoons

PROMOTIONS IN, AND APPOINTMENTS TO, THE MILITARY DIVISION OF THE MOST EXCELLENT ORDER OF THE BRITISH EMPIRE

As Commanders

Colonel Crispian Edward Ian BEATTIE
Late The Royal Green Jackets

Colonel Charles Beaupre Bell CLEE
Late The Blues and Royals (Royal Horse Guards and 1st Dragoons)

Brigadier John Patrick Simon DONNELLY OBE
Late The Cheshire Regiment

Colonel Richard Mark James ROLLO-WALKER OBE
Late The Light Infantry

As Officers

Lieutenant Colonel Owen James ADAMS
Royal Regiment of Artillery

Colonel Darrell Peter AMISON
The Royal Logistic Corps

Colonel Alastair Andrew Bernard Ribey BRUCE of CRIONAICH
Late General List Territorial Army

Colonel Peter Andrew CHRISTIAN
Essex Army Cadet Force

Lieutenant Colonel Robert Lewis GAMBLE
Royal Tank Regiment

Lieutenant Colonel Andrew David GRIFFITHS
Royal Army Medical Corps

Lieutenant Colonel Francis John HOLLMAN
Corps of Royal Engineers

Lieutenant Colonel Anna Clare LUEDICKE
The Royal Logistic Corps

Lieutenant Colonel Michael John PURNELL
Corps of Royal Electrical and Mechanical Engineers

Lieutenant Colonel Richard Arthur ROBINSON
The Royal Irish Regiment

Colonel Charles Patrick Carnegie SLOAN MBE
Late The Royal Irish Regiment

Lieutenant Colonel Barry John SPIERS
Royal Corps of Signals

Lieutenant Colonel John Robin Greenwell STEPHENSON
The Parachute Regiment

Colonel Gordon STRAUGHAN TD
Late The Royal Regiment of Fusiliers Territorial Army

Colonel David Peter TURNER
Late Army Air Corps

Lieutenant Colonel Gary Paul WILKINSON
Royal Regiment of Artillery

As Members

Staff Sergeant Kenneth BARNETT
Adjutant General’s Corps (Staff and Personnel Support Branch) Territorial Army

Major Jonathan David BILLINGS
Royal Tank Regiment

Warrant Officer Class 2 Robert David BIRKENHEAD
The Parachute Regiment

Major Douglas Arthur BLACK
Corps of Royal Engineers

Major Philip Powell BLANCHFIELD
The Royal Anglian Regiment

Lieutenant Colonel Ranald Alasdair BLUE
The Rifles

Warrant Officer Class 1 Mark Philip BRAGG
The Royal Logistic Corps

Chaplain to the Forces 3rd Class Reverend Colin Sydney BUTLER
Royal Army Chaplains’ Department

Staff Sergeant Paul John BUTLER
Intelligence Corps

Staff Sergeant Annabel Jo BYLES
Army Physical Training Corps

Major Shaun Anthony CASEY
The Mercian Regiment

Lieutenant Colonel Stephen Allen CLARKE GM QGM
Royal Corps of Signals

Lieutenant Colonel Andrew Charles CLEE
Corps of Royal Engineers

Lieutenant Colonel Charles Seymore COLLINS
The Rifles

Captain Benjamin Beaupre CREED
Corps of Royal Electrical and Mechanical Engineers

Major Clare Marie DUTTON
Queen Alexandra’s Royal Army Nursing Corps

Major Kevin David FITCHETT
Royal Regiment of Artillery

Lieutenant Colonel Colin John FRANCIS
The Royal Logistic Corps

Major Christopher HAM
Royal Army Veterinary Corps

Major Donald Andrew HODGSON
Corps of Royal Electrical and Mechanical Engineers

Corporal Lee Martin INNES
Corps of Royal Engineers

Major Michael David JEAVONS
Corps of Royal Electrical and Mechanical Engineers

Warrant Officer 2 Robert KING
Royal Regiment of Artillery Territorial Army

Warrant Officer Class 1 Duncan Sinclair LAMB
Royal Regiment of Artillery

Warrant Officer Class 2 Stephen Michael MAGLOIRE
The Royal Logistic Corps

Lieutenant Colonel Toni Jane Heather MARTIN
The Royal Logistic Corps

Captain Robert Bruce MATHER
Corps of Royal Engineers

Major Michael McCARTHY
The Royal Regiment of Fusiliers

Warrant Officer Class 2 Lesa McINNES
Adjutant General’s Corps (Staff and Personnel Support Branch)

Major Bruce McKAY
Adjutant General’s Corps (Staff and Personnel Support Branch)

Major Geoffrey Edward MINTON
The Princess of Wales’s Royal Regiment

Major Gordon MUIRHEAD
The Parachute Regiment

Captain Simon OATS
Corps of Royal Engineers

Major Abigail Ross PACK
Royal Regiment of Artillery

Major Philip Michael PACKER
Adjutant General’s Corps (Royal Military Police)

Lieutenant Colonel Francis Alexander James PIGGOTT
The Royal Dragoon Guards

Major Julian Michael POTT
The Parachute Regiment

Major Mark PULLAN
Royal Regiment of Artillery

Major Nicole Marie RECORD
Intelligence Corps

Major Andrew Robert REDDING
The Parachute Regiment

Colour Sergeant Graham Clive RICHARDS
The Royal Anglian Regiment

Major Simon Andrew RIDGWAY
Royal Tank Regiment

Captain Keith Richard ROBERTS
The Princess of Wales’s Royal Regiment Territorial Army

Major Leon James ROBERTS
Royal Army Medical Corps

Major Barry James SKINNER
Royal Corps of Signals Territorial Army

Captain Colin Alfred William SMITH
The Parachute Regiment Territorial Army

Lieutenant Colonel Michael VINCE
Buckinghamshire Army Cadet Force

Major Raymond Walter WELLS
Adjutant General’s Corps (Staff and Personnel Support Branch) Territorial Army

Captain Huw Gruffydd WILLIAMS
The Royal Logistic Corps

Major Christopher John WILLIS
The Rifles Territorial Army

Captain Robert James WILMONT
Royal Regiment of Artillery Territorial Army

Major Mark Christian Peter WILSON
The Rifles

Major Alan YOUNG
Corps of Royal Electrical and Mechanical Engineers

QUEEN’S VOLUNTEER RESERVES MEDAL

Warrant Officer Class 2 Andrew BANCROFT
The Parachute Regiment Territorial Army

Sergeant Sharon Mary GOODALL
The Princess of Wales’s Royal Regiment Territorial Army

Major Keith Charles GREENOUGH TD
The Royal Logistic Corps Territorial Army

Brigadier Maurice John SHEEN TD
Late The Royal Logistic Corps Territorial Army

ROYAL AIR FORCE

APPOINTMENTS TO THE MILITARY DIVISION OF THE MOST HONOURABLE ORDER OF THE BATH

As Companions

Air Vice-Marshal Carl William DIXON OBE

Air Vice-Marshal Richard Frank GARWOOD CBE DFC

PROMOTIONS IN, AND APPOINTMENTS TO, THE MILITARY DIVISION OF THE MOST EXCELLENT ORDER OF THE BRITISH EMPIRE

As Commanders

Air Commodore Colin BASNETT

Air Commodore Kenneth Bruce McCANN

Group Captain Michael Christopher NEVILLE

As Officers

Wing Commander Steven Jon CHADWICK

Wing Commander Andrew Kevin JEFFREY

Group Captain Mark Harry Michael KEMSLEY MBE

Wing Commander Richard Andrew KNIGHT

Group Captain James Edward LINTER

Group Captain Ian David SARGEANT

Group Captain Dominic Joseph TORIATI MBE

As Members

Warrant Officer Stephen Roy BELL

Warrant Officer Adrian Charles BETTS

Sergeant Alan David BOWMAN

Squadron Leader Alan John DAWSON

Flight Sergeant William DRAPER

Flight Sergeant Andrew Michael FRY

Flight Lieutenant Andrew David GLOVER

Squadron Leader Ross GOLDSWORTHY
Royal Air Force Volunteer Reserve (Training)

Warrant Officer Grahame Douglas GRIMSHAW

Flight Sergeant Steven Leslie HEYWOOD

Squadron Leader David Alan HOOD

Warrant Officer Leslie George HOTSON

Squadron Leader James Patrick LENNIE

Warrant Officer Lyndsay Hugh MORGAN

QUEEN’S VOLUNTEER RESERVES MEDAL

Squadron Leader Derek MORRISON
Royal Auxiliary Air Force

CIVILIANS IN DEFENCE

COMMANDERS OF THE ORDER OF THE BRITISH EMPIRE (CBE)

Peter Derrick CLEMINSON
For voluntary service to ex-Serviceman & Women

Mrs Marlene Craigie MORLEY OBE
Ministry of Defence Bath, Somerset

Jon NOBLE
Ministry of Defence London

OFFICERS OF THE ORDER OF THE BRITISH EMPIRE (OBE)

Barry George ALBIN-DYER
For services to the Armed Forces

Ms Emma BARRETT
Ministry of Defence London

Barry Raymond ENGLAND, DL
For voluntary service to St John Ambulance

Steven Hamilton FREED
Ministry of Defence Bolnhurst, Bedfordshire

Ms Margaret GILMOUR
Ministry of Defence Frome, Somerset

The Lady Catherine GUTHRIE
For voluntary service to the Soldiers’ Sailors’ and Airmen’s Families Association

John Gale HAMBLY
For services to the Defence Industry

Dr Robin Walter HILEY
Ministry of Defence Sevenoaks, Kent

Jonathan Andrew JEFFERIS
Ministry of Defence Sevenoaks, Kent

Bryn PARRY
For voluntary services to Armed Forces Personnel

Mrs Emma PARRY
For voluntary services to Armed Forces Personnel

MEMBERS OF THE ORDER OF THE BRITISH EMPIRE (MBE)**

Ms Ronika AMIN
Ministry of Defence London

Andrew Richard BENNETT, TD
Ministry of Defence Salisbury, Wiltshire

Gerald BLACKBURN
For voluntary service to the HMS Dorsetshire Association

Norman James BONE
For services to the Defence Industry

Mrs Janet BOOTH
Ministry of Defence Ayr, Ayrshire and Arran

Alick BROWN
For voluntary service to the Soldiers’ Sailors’ and Airmen’s Families Association

Mrs Rosalind CAMPBELL
For voluntary service to the War Widows Association

Terence James CONNELL
Ministry of Defence Telford, Shropshire

Ms Sandra Mary DOCKING
Ministry of Defence London

Mrs Yetti DUTTON
Ministry of Defence Salisbury, Wiltshire

George Edwards FRASER
For voluntary service to the Burma Star Association

Daryl HAYLER
For services to the Defence Industry

Michael Roderick HILL
For voluntary service to St John Ambulance

Peter Lionel Leon HODGE
For voluntary service to the Normandy Veterans Association

Frederick Rockley KAYE
For voluntary service to the Royal British Legion Scotland

Michael Peter KING
Ministry of Defence Little Wakering, Essex

Charles Spencer LEADER
For voluntary service to the Royal British Legion

Lt Col Peter John LOCKYER Retd
Ministry of Defence Worcester, Worcestershire

Mrs Elizabeth Anne MACDERMOTT
Ministry of Defence London

Clive MAY
Ministry of Defence London

Mrs Sheelagh O’FLAHERTY-HOBBS
For voluntary service at RAF Odiham

Gary Frederick PAYNE
For voluntary service to the Sea Cadet Corps

Craig POWELL
Ministry of Defence Llantrisant, Mid-Glamorgan

Alistair Raeburn ROBERTSON, RD
For voluntary service to the Soldiers’ Sailors’ and Airmen’s Families Association

Mrs Sylvia Elizabeth ROSE
For voluntary service to the Market Garden Veterans Association

Major John Douglas SNEESBY Retd
Ministry of Defence Salisbury, Wiltshire

Jonathan STEWART
For services to the Defence Industry

Mrs Doreen Marion UNDERHILL
For voluntary service to the Army Attache Wives Committee

Mrs Sophia Emma VAN DEN AREND
For voluntary service to the British Red Cross Society

The Reverend William Derek WEIR Chaplain
For voluntary service to Armed Forces Personnel

Help us improve GOV.UK

Please don't include any personal or financial information, for example your National Insurance or credit card numbers.