Ministerial role

Parliamentary Under Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs

Responsibilities

The minister is based in the Foreign and Commonwealth Office and is responsible for:

  • Afghanistan and South Asia
  • Counter terrorism
  • Counter proliferation
  • North America
  • Middle East and North Africa
  • FCO finance
  • Human resources and diversity

Previous holders of this role

  1. Alistair Burt

    • 2010 to 2013

Announcements

Get updates to this list email feed

Copy and paste this URL in to your feed reader

  1. International community must work together to support Yemen

    • 27 September 2013
    • Speech
  2. I urge all concerned to improve humanitarian access in Syria

    • 27 September 2013
    • Speech
  3. UK watching court ruling on Muslim Brotherhood closely

    • 26 September 2013
    • Press release
  4. Friends of Yemen reject the payment of ransoms to terrorists

    • 25 September 2013
    • Press release
  5. UK concerned at delay of Maldives Presidential elections

    • 24 September 2013
    • Press release
  6. United Nations General Assembly 68

    • 24 September 2013
    • News story
  7. UK Minister welcomes peaceful Kurdistan Regional Elections

    • 24 September 2013
    • Press release
  8. UK welcomes Sri Lankan elections; urges investigation into intimidation

    • 23 September 2013
    • Press release
  9. FCO Minister condemns murders of Israeli soldiers

    • 23 September 2013
    • Press release
  10. UK calls for free, fair and peaceful elections in Maldives

    • 19 September 2013
    • Press release