Ministerial role

Minister of State

Responsibilities

  • Africa (Joint with FCO)
  • Emerging Policy, Innovation, and Capability
  • Research
  • Ukraine, the Good Governance Fund
  • Governance, Open Societies, and Anti-Corruption
  • Climate and Environment
  • Children, Education and Youth

Current role holder: The Rt Hon Harriett Baldwin MP

Harriett Baldwin was appointed as Minister of State for Africa at the Foreign and Commonwealth Office and Minister of State at the Department for International Development on 9 January 2018. She was elected as the MP for West Worcestershire in May 2010, where she has lived since 2006.

Political career

Harriett was appointed to become the Prime Minister’s Trade Envoy to Russia before joining the government in February 2014 as Assistant Government Whip. She was promoted to Lord Commissioner in July 2014 and served in that post until May 2015. Harriett served as Economic Secretary to the Treasury (City Minister) from May 2015 until July 2016. She then served as Parliamentary Under Secretary of State at the Ministry of Defence from July 2016 to January 2018.

Career outside politics

Harriett enjoyed a successful 20 year career in finance, specialising in currency markets for pension funds. She was also on the National Council of Business for Sterling.

Personal life

Harriett is married to Jim Baldwin, a businessman and television producer. Together they have 2 daughters and a son.