Heather Wheeler MP

Biography

Heather Wheeler was a Parliamentary Under Secretary of State at the Foreign and Commonwealth Office from 26 July 2019 to 13 February 2020.

She was previously a Parliamentary Under Secretary of State at the Ministry of Housing, Communities and Local Government from 9 January 2018 to 25 July 2019. She was a Junior Lord of the Treasury (Government Whip) from 15 June 2017 to 8 January 2018 and she was Assistant Government Whip from 17 July 2016 to 15 June 2017.

She was elected Conservative MP for South Derbyshire in May 2010.

Previous roles in government

  1. Parliamentary Under Secretary of State (Minister for Asia and the Pacific)
  2. Parliamentary Under Secretary of State (Minister for Housing and Homelessness)
  3. Government Whip, Lord Commissioner of HM Treasury
  4. Assistant Government Whip

Announcements

  1. ICJ's findings on Myanmar and the Rohingya: UK statement
  2. Minister for Asia and the Pacific hosts Ambassadors and High Commissioners of ASEAN member states
  3. FCO Minister arrives in Vietnam for 2-day visit
  4. FCO Minister to visit Indonesia and Vietnam to discuss collaboration on global challenges
  5. Team of UK experts to help fight Australian bushfires
  6. One Young World event: Minister for Asia and the Pacific speech
  7. Minister Wheeler responds to further missile tests by North Korea
  8. Minister for Asia visits South Korea, Mongolia and Japan to discuss free trade, climate change and gender equality
  9. Foreign Office Minister begins 4-day visit to Laos, Cambodia and Thailand
  10. Minister Wheeler's statement on the continued launches of ballistic missiles by North Korea