Ministerial role

Parliamentary Under Secretary of State (Minister for Faith and Communities)

Responsibilities

Current role holder: Viscount Younger of Leckie

Lord Younger was appointed Parliamentary Under Secretary of State at the Ministry of Housing, Communities and Local Government on 27 July 2019.

He was a Lord in Waiting from May 2015 to July 2019. Lord Younger is a Conservative member of the House of Lords.

Education

He was educated at Cargilfield School, Edinburgh and Winchester College. He read medieval history at the University of St Andrews and holds an MBA from Henley Management College.

Political career

Lord Younger was elected as a hereditary peer in 2010 and served as a party whip before joining the Government in 2012. Lord Younger was a Lord in Waiting from June 2012 until January 2013 and served as Parliamentary Under Secretary of State for Intellectual Property at the Department for Business, Innovation and Skills from January 2013 until July 2014. He was also Lords spokesperson for the Department for Culture, Media and Sport from September 2012 until January 2013, and Lords spokesperson on higher education business from July 2016 to July 2019.

Career outside politics

Lord Younger was a personnel manager at Coats Patons between 1979 and 1984 and subsequently a recruitment consultant and executive search consultant between 1984 and 1994. He was the Human Resources director of UBS Wealth Management between 1994 and 2004.

Personal life

He is a member of the Royal Company of Archers, Queen’s Bodyguard for Scotland and President of the Highland Society of London. He is married to Jennie with three children and three working Cocker Spaniels, which keep him fit.