The Rt Hon Philip Hammond

Biography

The Rt Hon Philip Hammond was Chancellor of the Exchequer between 13 July 2016 and 24 July 2019. He was elected Conservative MP for Runnymede and Weybridge in 1997.

Education

Philip was born in Epping, Essex in 1955 and attended school in Brentwood before studying politics, philosophy and economics at University College, Oxford.

Political career

He was previously Secretary of State for Transport from May 2010, when he was appointed as a Privy Counsellor. Prior to this, he held a number of shadow portfolios. He was elected to Parliament in 1997 and was Secretary of State for Defence from 2011 until July 2014. Philip served as Foreign Secretary from July 2014 until July 2016.

Career outside politics

Philip had a business career in small and medium-sized companies in manufacturing, consultancy, property and construction, and oil and gas, both in the UK and abroad.

Personal life

He is married with 3 children and lives in Send, Surrey.

Previous roles in government

Announcements