Parliamentary Under Secretary of State

Mike Freer MP

Biography

Mike Freer was appointed Parliamentary Under Secretary of State for the Ministry of Justice on 20 September 2022.

He was Minister for Exports and Minister for Equalities between September 2021 and 6 July 2022.

He was first elected as a Member of Parliament for Finchley and Golders Green in May 2010. Mike was Assistant Government Whip between June 2017 and July 2018. He was also Lord Commissioner of the Treasury from July 2018 to December 2019 and served as Comptroller of HM Household from December 2019 to September 2021.

Parliamentary Under Secretary of State

Mike’s responsibilities are:

  • International
  • Promotion of legal services
  • Crown Dependencies
  • Lead on cross-cutting CJS issues
  • Criminal law and Criminal court recovery (including legal aid)
  • HMCTS administration including fees
  • Court and Tribunal reform programme delivery
  • Court and Tribunal transparency
  • Commons shadow for Lord Bellamy
  • Office of the Public Guardian (OPG)
  • Mental capacity
  • Coroners and death management
  • Racial disparity
  • Cross cutting corporate decisions

More about this role

Ministry of Justice