The Rt Hon Mark Harper

Biography

Mark Harper served as Chief Whip (Parliamentary Secretary to the Treasury) from May 2015 until 14 July 2016. Previously Mark served as Minister for Political and Constitutional Reform from May 2010 until September 2012. He served as Minister for Immigration from September 2012 until February 2014 and as Minister for Disabled People from July 2014 until May 2015. He was elected Conservative MP for the Forest of Dean in May 2005.

Previous roles in government

  1. Parliamentary Secretary to the Treasury (Chief Whip)

    • 2015 to 2016
  2. Minister of State for Disabled People

    • 2014 to 2015
  3. Minister of State

    • 2012 to 2014
  4. Minister for Political and Constitutional Reform

    • 2010 to 2012

Announcements

  1. Guidance for the clergy
  2. 2010 to 2015 government policy: equality
  3. 2010 to 2015 government policy: welfare reform
  4. 2010 to 2015 government policy: health and safety reform
  5. 2010 to 2015 government policy: employment
  6. National Grid joins government’s Disability Confident campaign
  7. Independent Living Fund reappointment of Chair and Vice Chair of board of trustees
  8. Improved specialist employment scheme will double number of disabled people supported into work
  9. £100,000 boost for tech innovators seeking to improve disabled people’s lives
  10. Creating inclusive buildings and design