David Heath CBE

Biography

David Heath was the Minister of State for Agriculture and Food from September 2012 to October 2013. He was elected Liberal Democrat MP for Somerton and Frome on 1 May 1997.

Education

David was educated at Millfield School, St John’s College, Oxford and the City University, London.

Political career

He was elected to Somerset County Council in 1985, where he served until May 1997. He served as Leader of the Council from 1985 to 1989. David was a member of the Audit Commission from 1994 to 1997, and in 1989 he was awarded the CBE for political service.

David has held several shadow positions, including Shadow Secretary of State for Justice and Shadow Leader of the House of Commons. He was Deputy Leader of the House of Commons from May 2010 to September 2012.

Career outside politics

On leaving University in 1979, he went into practice as a registered optician.

Personal life

David is married with 2 children.

Previous roles in government

  1. Minister of State for Agriculture and Food
  2. Parliamentary Secretary of State (Deputy Leader of the House of Commons)

Announcements

  1. Cage trapping and shooting
  2. Monitoring the pilot badger cull
  3. Spending on cattle and badger vaccination
  4. Measure whether the pilot badger cull has been safe and humane
  5. Financial implications for farmers withdrawing from badger cull
  6. Monitoring of the pilot badger cull
  7. Launch of week to inspire small food and drink businesses to export
  8. Briefing to Ministers on alternative pesticides (neonicotinoids)
  9. Estimates of up to date population size of badgers and foxes in the UK
  10. Qualifications required for appointment on site monitoring of for pilot badger culls